Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mistrovství světa v hokeji příliš netáhne. Návštěvnost zachraňují Češi

Mistrovství světa v hokeji příliš netáhne. Návštěvnost zachraňují Češi

Hokejové mistrovství světa v jeho pařížské části zatím podle očekávání diváky příliš netáhne. Zatímco v Kolíně nad Rýnem sledovalo tři z pěti odehraných zápasů přes 18 000 diváků a Lanxess arena byla prakticky vyprodaná, v Bercy zatím situaci v ochozech zachraňují čeští fanoušci. Dosavadní maximální návštěva je 8 834 diváků na utkání Česká republika - Kanada, které sledovalo více fanoušků než premiérový duel domácí reprezentace proti Norsku.

„Máme tu víceméně domácí prostředí. Mám pocit, že Češi trošičku zachraňují návštěvnost ve Francii. Jsme za to samozřejmě rádi, oproti pátku jsme navíc i vyhráli. Napadaly nějaké góly, lidé se mohli bavit," řekl trenér národního týmu Josef Jandač po sobotní výhře 6:1 nad Běloruskem. Zápas sledovalo 6635 diváků a drtivá většina z nich byla opět z různých koutů České republiky. „Jen bych jim přál ještě lepší počasí, aby v Paříži měli možnost někam se podívat," poukázal Jandač na víkendové deštivé přeháňky.

Podporu fanoušků si užívají i hráči. „Nečekal jsem, že tu bude tolik Čechů. Byli skvělí, pomohli nám. Škoda, že nebyla zaplněná celá hala, ale to se tady ve Francii dalo čekat," řekl obránce Radko Gudas a podobně se vyjádřil i útočník Lukáš Radil. „Vůbec mě nenapadlo, že by jich mohlo přijít tolik. Připadal jsem si tady pomalu jako v Praze," pousmál se český útočník.

Pařížská AccorHotels arena má pro hokejový šampionát kapacitu 13 437 diváků a francouzští pořadatelé již před začátkem turnaje přiznali, že o vstupenky není příliš velký zájem. Téměř vyprodaný by měl být jen zápas domácího týmu s Kanadou, který je na programu 11. května. V Bercy se odehraje 28 utkání základní části a dvě čtvrtfinále, medailové boje se uskuteční v Německu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1