Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mistrovství světa v šachu se rozhodovalo v tie-breaku, zvítězil Nor

Mistrovství světa v šachu se rozhodovalo v tie-breaku, zvítězil Nor

Ruský šachista Sergej Karjakin, který vyzval úřadujícího mistra Magnuse Karlsena z Norska, neuspěl. Seveřan nad ním zvítězil v tie-breaku a v den svých šestadvacátých narozenin obhájil titul, který mu náleží od roku 2013.

Norský šachista Magnus Carlsen v den svých šestadvacátých narozenin už podruhé obhájil titul mistra světa v šachu. Poprvé ho získal před třemi lety, když vyzval Inda Višvánáthana Ánanda. Tentokrát byl jeho soupeřem ruský šachista Sergej Karjakin.

Souboj o titul mistra světa v šachu se přitom pro favorizovaného Nora nevyvíjel dobře. Prvních sedm her skončilo remízou, což bylo nejdelší čekání na výhru od roku 1995. V osmé partii se Carlsen rozhodl zariskovat, což se mu nevyplatilo a prohrál. Následně utekl z tiskové konference, za což si vykoledoval pokutu ve výši 50 tisíc eur.

Porážku dokázal Karjakinovi oplatit až v desáté partii. V následném tie-breaku v rapid šachu, tedy ve hře se zkráceným časovým limitem, pak duel opanoval a odnesl si výhru v poměru 4:2. Spolu s potvrzením titulu mistra světa v šachu se Nor dočkal finanční prémie ve výši půl milionu eur.

Zatímco Carlsen nadále zůstává na pozici světové jedničky, jeho soupeř si polepšil z devátého na šesté místo. Rus se rovněž dočkal peněžní odměny, získal 450 tisíc eur.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1