Mistrovství světa začíná, za Egypt pravděpodobně nastoupí i hvězdný Salah | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mistrovství světa začíná, za Egypt pravděpodobně nastoupí i hvězdný Salah

Mistrovství světa začíná, za Egypt pravděpodobně nastoupí i hvězdný Salah

Po zahajovacím utkání mistrovství světa mezi fotbalisty Ruska a Saúdské Arábie zasáhnou v pátek do hry zbylí dva účastníci skupiny A Egypt a Uruguay. Africký celek se mezi světovou elitou představí po 28 letech a podle všeho nakonec nasadí i největší hvězdu Muhammada Salaha, který se zotavil ze zranění ramena z květnového finále Ligy mistrů.

Kanonýr Liverpoolu, jemuž bude v pátek 26 let, už dva dny trénoval s míčem a argentinský trenér Egypta Héctor Cúper je přesvědčen, že nejlepšího týmového střelce bude moci postavit. Navzdory tomu, že původní prognózy po květnovém finále Ligy mistrů hovořily o tom, že Salah bude mimo hru tři až čtyři týdny.

„Musíme ještě počkat na dnešní trénink, ale téměř na 100 procent mohu říct, že Salah zítra bude hrát. Pokud se tedy na poslední chvíli nestane něco neočekávaného a mimořádného. Je v pořádku a už se uzdravil,“ prohlásil na tiskové konferenci před zápasem Cúper.

Egypt bude v Rusku usilovat o první výhru na světových šampionátech, v předchozích čtyřech zápasech dvakrát remizoval a dvakrát prohrál. Před mistrovstvím se však Egypťanům nedařilo, šestkrát za sebou nezvítězili a z posledních čtyř utkání dali jediný gól.

„Uruguay je silným soupeřem, který má v útoku ty nejlepší světové útočníky. Ale i my máme skvělé hráče. Všichni jsme natěšeni na to, abychom odehráli vynikající úvodní zápas,“ řekl Cúper.

Zatímco Egypt na MS startoval naposledy v roce 1990, Uruguay si mezi elitou zahraje potřetí za sebou a v roce 2010 skončila čtvrtá. Dvojnásobní světoví šampioni z let 1930 a 1950 spoléhají hlavně na útočné duo Edinson Cavani, Luis Suárez, jehož sílu poznala v březnu i česká reprezentace při prohře 0:2 na turnaji v Číně.

Suárez věří, že se na MS vrátí v lepším světle než před čtyřmi lety, kdy v zápase kousl italského obránce Giorgia Chielliniho. „Chci se předvést jiným způsobem než v roce 2014. Všiml jsem si, že moji nejmladší spoluhráči mě sledují, je to důkaz důvěry. Tým na mě spoléhá. Jako první cíl máme postup ze skupiny a k tomu je potřeba porazit Egypt,“ řekl jednatřicetiletý útočník Barcelony, který má na kontě 51 reprezentačních branek a v pátek odehraje 99. zápas za národní tým.

Utkání začne v Jekatěrinburgu ve 14:00 SELČ a může během něj padnout rekord. Egyptský brankář Ísam Haddarí se může v 45 letech stát nejstarším hráčem historie MS.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.