Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mistrovství světa začíná, za Egypt pravděpodobně nastoupí i hvězdný Salah

Mistrovství světa začíná, za Egypt pravděpodobně nastoupí i hvězdný Salah

Po zahajovacím utkání mistrovství světa mezi fotbalisty Ruska a Saúdské Arábie zasáhnou v pátek do hry zbylí dva účastníci skupiny A Egypt a Uruguay. Africký celek se mezi světovou elitou představí po 28 letech a podle všeho nakonec nasadí i největší hvězdu Muhammada Salaha, který se zotavil ze zranění ramena z květnového finále Ligy mistrů.

Kanonýr Liverpoolu, jemuž bude v pátek 26 let, už dva dny trénoval s míčem a argentinský trenér Egypta Héctor Cúper je přesvědčen, že nejlepšího týmového střelce bude moci postavit. Navzdory tomu, že původní prognózy po květnovém finále Ligy mistrů hovořily o tom, že Salah bude mimo hru tři až čtyři týdny.

„Musíme ještě počkat na dnešní trénink, ale téměř na 100 procent mohu říct, že Salah zítra bude hrát. Pokud se tedy na poslední chvíli nestane něco neočekávaného a mimořádného. Je v pořádku a už se uzdravil,“ prohlásil na tiskové konferenci před zápasem Cúper.

Egypt bude v Rusku usilovat o první výhru na světových šampionátech, v předchozích čtyřech zápasech dvakrát remizoval a dvakrát prohrál. Před mistrovstvím se však Egypťanům nedařilo, šestkrát za sebou nezvítězili a z posledních čtyř utkání dali jediný gól.

„Uruguay je silným soupeřem, který má v útoku ty nejlepší světové útočníky. Ale i my máme skvělé hráče. Všichni jsme natěšeni na to, abychom odehráli vynikající úvodní zápas,“ řekl Cúper.

Zatímco Egypt na MS startoval naposledy v roce 1990, Uruguay si mezi elitou zahraje potřetí za sebou a v roce 2010 skončila čtvrtá. Dvojnásobní světoví šampioni z let 1930 a 1950 spoléhají hlavně na útočné duo Edinson Cavani, Luis Suárez, jehož sílu poznala v březnu i česká reprezentace při prohře 0:2 na turnaji v Číně.

Suárez věří, že se na MS vrátí v lepším světle než před čtyřmi lety, kdy v zápase kousl italského obránce Giorgia Chielliniho. „Chci se předvést jiným způsobem než v roce 2014. Všiml jsem si, že moji nejmladší spoluhráči mě sledují, je to důkaz důvěry. Tým na mě spoléhá. Jako první cíl máme postup ze skupiny a k tomu je potřeba porazit Egypt,“ řekl jednatřicetiletý útočník Barcelony, který má na kontě 51 reprezentačních branek a v pátek odehraje 99. zápas za národní tým.

Utkání začne v Jekatěrinburgu ve 14:00 SELČ a může během něj padnout rekord. Egyptský brankář Ísam Haddarí se může v 45 letech stát nejstarším hráčem historie MS.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1