Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

MS ve fotbale 2018 v Rusku: Hvězdy Messi, Ronaldo i Neymar, obhajuje Německo

MS ve fotbale 2018 v Rusku: Hvězdy Messi, Ronaldo i Neymar, obhajuje Německo

Fotbalový svátek je tu! Mistrovství světa 2018 v Rusku startuje ve čtvrtek 14. června soubojem domácího týmu se Saúdskou Arábií, na programu je celkem 64 duelů. Zlato ze šampionátu z roku 2014 v Brazílii obhajuje Německo, celkový vítěz bude známý v neděli 15. července. Na turnaji nastupují největší světové hvězdy - Cristiano Ronaldo (Portugalsko), Lionel Messi (Argentina) i Neymar (Brazílie), který se stihl dát do pořádku po operaci nohy.

Na MS ve fotbale 2018 se do Ruska z kvalifikace probojovalo 31 týmů, domácí Rusové měli účast jistou. Týmy jsou rozlosovány do osmi skupin. Z každé postupují dva celky do osmifinále, odkud turnaj pokračuje vyřazovacími boji. Vše vyvrcholí soubojem o zlato, finále se odehraje 15. července v Moskvě na stadionu Lužniki.

Češi na MS chybí

Česká reprezentace na turnaji stejně jako na předchozích dvou šampionátech v Brazílii (2014) a v Jihoafrické republice (2010) chybí, naposledy se pod taktovkou Karla Brücknera prezentovala v roce 2006 v Německu, kdy mužstvo vypadlo v základní skupině (porážka s Ghanou byla v analýze pravděpodobnosti vyhodnocena jako čtvrté největší překvapení v dějinách MS).

Favorité z Brazílie, Německa či Španělska

Titul z Brazílie obhajuje Německo, které znovu patří k největším favoritům. Sázkové kanceláře také hodně věří Brazílii, Francii a Španělsku. Uspět s Argentinou touží Lionel Messi, pro kterého možná půjde o poslední možnost, jak vybojovat světové zlato. Titul mistra světa nemá ani Cristiano Ronaldo, jeho Portugalsko ale nepatří mezi favority.

Velmi silný celek dala dohromady Belgie, na zlato už od roku 1966 čeká Anglie. Pod taktovkou Garetha Southgatea se bude prezentovat omlazený celek, který má ve svém jádru řadu zajímavých fotbalistů v čele s kapitánem a hlavním ostrostřelcem Harry Kanem.

Fanoušci budou jistě zvědaví i na Neymara, který kvůli zranění vynechal poslední tři měsíce sezony. Po operaci nohy se ale stihl dát dohromady, aby mohl táhnout Brazílii při pokusu získat celkové prvenství. Nabitý kádr mají Španělé, kde svůj nejspíš poslední velký turnaj odehraje Iniesta. Legendární záložník se rozloučil s Barcelonou a na závěr kariéry zamíří hrát fotbal do Japonska.

NEJ MS ve fotbale 2018: favorité, hvězdy, talenti i černí koně »

 

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

Skupina A * Skupina B * Skupina CSkupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H

Soupisky favoritů MS:
Anglie * Agentina * Belgie * Brazílie 
Francie * Německo * Portugalsko * Španělsko 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1