Články odjinud

Na Rusko s Krejčím a Pastrňákem? O jejich startu se rozhodne před utkáním

Na Rusko s Krejčím a Pastrňákem? O jejich startu se rozhodne před utkáním

Hokejoví útočníci David Krejčí a David Pastrňák hned po dnešním ranním příletu z Bostonu do dějiště mistrovství světa v Kodani absolvovali s českou reprezentací rozbruslení. O jejich startu ve večerním zápase s Ruskem (20:15) se rozhodne před utkáním. Obě posily z týmu Bruins byly dopsány na soupisku českého výběru, kam přibyl i třetí brankář Dominik Hrachovina.

„Co se týče dnešního zápasu, tak rozhodnutí je de facto na nich, podle toho, jak se budou cítit před zápasem. Kdyby byli odpočatí, dobře se vyspali a přišli s tím, že chtějí hrát, tak by určitě v sestavě nastaly nějaké změny, protože jsou to oba rozdíloví hráči. Určitě bychom je zařadili, ale spíš počítáme s tím, že budou hrát až zítra (proti Bělorusku),“ řekl po rozbruslení asistent trenéra Václav Prospal.

Krejčí s Pastrňákem vypadli s Bostonem v neděli po porážce ve 2. kole play off NHL s Tampou Bay 1:4 na zápasy, ve středu definitivně prošli výstupní lékařskou prohlídkou a zamířili do Dánska. Přiletěli z Bostonu s přestupem před Amsterodam ráno v 8:45 a přijeli přímo na týmovou poradu. Po rozbruslení se chystají na oběd a pak dohnat spánkové manko po náročné cestě.

„Nějaká únava je cítit, moc jsme toho v letadle nenaspali a určitě se těším na odpolední šlofíček. Pak uvidíme, musíme to probrat s trenéry. Fakt jsem nespal v letadle ani minutu. Uvidíme, jak se rozhodneme,“ popsal své rozpoložení kanonýr Pastrňák, který startoval na předchozích dvou mistrovstvích světa i na Světovém poháru v roce 2016 v Torontu.

Krejčí oblékne český dres poprvé od olympijských her v Soči v roce 2014. „Bohužel nám to nevyšlo v Bostonu. Myšlenky byly všelijaké, ale já už jsem chtěl přijet posledních pár let a nevyšlo to kvůli zranění, tak jsem moc rád, že to vyšlo. Je to to docela dlouho, co jsem oblékal český dres, takže se moc těším. Uvidíme, jestli to bude dneska nebo zítra,“ doplnil Krejčí.

Na rozbruslení se necítil ideálně. „Vzal jsem si na cestu dokonce prášek na spaní, ale bohužel mi nezabral a vůbec jsem neusnul. Snad usnu odpoledne a hezky se vyspím. Cítím se unavený a doufám, že je to tím letem. Pokud ne, mám tedy co dohánět,“ doplnil Krejčí.

Pastrňák také nechtěl s rozhodnutím předbíhat. „Těžko soudit. To ranní rozbruslení je, abyste se rozcvičili a zahřáli. Přeci jen je zápas něco jiného a uvidíme,“ zopakoval.

Pravé křídlo Pastrňák a centr Krejčí by se měli po zařazení do sestavy posunout do elitní formace. „Jsou to kluci, kteří na těch pozicích hrají ve svém klubu v nejlepší lize na světě. Jsme moc rádi, že nám přijeli pomoct a budou tady, takže je určitě nešoupneme do čtvrté lajny,“ usmál se Prospal.

Kdo je doplní na levém křídle, zatím není jasné. „Teď je o tom bezpředmětné mluvit, dokud nám nedají na sto procent vědět, že půjdou do zápasu. Varianty nějaké jsou, ale se jménem zatím počkáme. Máme na hotelu předzápasovou poradu, takže tam bude jasné, jaká sestava bude,“ doplnil Prospal, podle nějž rozhodnutí o sestavě padne přibližně tři hodiny před utkáním.

Možnostmi k posilám z Bostonu jsou podle Prospala dva typy hráčů. „Buď tam půjde střelec, který dokáže proměnit nahrávky Davida Krejčího. Nebo někdo, kdo jim udělá prostor. Ať už před brankou nebo v rohách, vybojuje jim nějaké kotouče, protože David Pastrňák je taky střelec a David Krejčí to rád rozdává,“ podotkl Prospal.

Soupiska českého týmu se uzavřela a ve středu odletěli domů útočníci Robin Hanzl, Martin Kaut a David Šťastný, kteří se do týmu nedostali. Již dříve z širšího kádru nezbylo místo ani na Filipa Pyrochtu a Davida Musila.

„Je důležité, že každý ví, na čem je. Všichni kluci jsou teď dopsaní. Je to samozřejmě vždycky takové mrzuté a nepříjemné pro kluky, kteří musí odjet domů. Pro některé je to obrovská zkušenost, že se udrželi až to této chvíle přes celý kemp. Pro někoho je to určitě hodně nepříjemná záležitost,“ doplnil Prospal.

Útočník Hanzl už v sezoně vinou zranění přišel o boj o nominaci na únorové olympijské hry v Pchjongčchangu. „Šlo hlavně o jeho zdravotní stav. Nemůžeme si dovolit dopsat na soupisku hráče, který není stoprocentně zdravý, abychom nepřišli o jedno místo, kdyby se potom zase zranil. Jinak měl za sebou Robin výbornou přípravu. Hrál velmi dobře a byl i produktivní,“ dodal Prospal.