Na sbornou s Rusem. „Vždycky budu Rus, ale reprezentuju Česko a jsem za to rád,“ říká Jaškin | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na sbornou s Rusem. „Vždycky budu Rus, ale reprezentuju Česko a jsem za to rád,“ říká Jaškin

Na sbornou s Rusem. „Vždycky budu Rus, ale reprezentuju Česko a jsem za to rád,“ říká Jaškin

Poprvé na velkém mezinárodním turnaji se postaví český hokejový útočník Dmitrij Jaškin proti týmu ze své rodné země Ruska. Proti sborné už se představil dvakrát v přípravě na Světový pohár v roce 2016 i před necelými dvěma týdny na Švédských hrách ve Stockholmu, ale teď se těší na prestižnější bitvu na mistrovství světa v Kodani.

„Je to těžké. Jsou to smíšené pocity. Když člověk prožije celý život v Česku, tak je zvyklý na tu kulturu, ale přece jenom doma se mluví rusky, rodiče se snaží ruštinu udržovat. Vždycky budu Rus, nikoho v rodině z Česka nemám, všichni jsou Rusové, ale reprezentuju Česko a jsem za to rád,“ řekl Jaškin novinářům.

Syn bývalého obránce Vsetína Alexeje Jaškina nikdy nepřemýšlel o tom, že by reprezentoval Rusko. „Asi o mně nikdo nevěděl. V sedmnácti jsem dostal české občanství, bylo před Memoriálem Ivana Hlinky, to byl můj první turnaj, na kterém jsem byl. Tím občanství se to vyřešilo,“ prohlásil Jaškin.

Narodil se v Omsku, ale vyrůstal v Česku, takže měl jasno. „Bylo by to divné, když jsem od školky chodil v Česku a mluvil česky a chápal českou kulturu trošku víc než ruskou, abych se hnal do Ruska, kde nikoho neznám. Myslím, že to dopadlo tak, jak mělo,“ podotkl pětadvacetiletý útočník St. Louis, který v extralize hrál za Slavii.

Účastník Světového poháru z roku 2016 je na mistrovství světa poprvé a bere na něm každý zápas jako výjimečný. „Každý zápas je trošku o něčem jiném. Přijde mi ale, že každý zápas je tady trochu specifický, přece jen je to mistrovství světa. Atmosféra na něm je úžasná,“ prohlásil Jaškin.

Sbornou viděl v Kodani v části utkání proti Bělorusku. „Byl jsem se na ně podívat v pondělí na dvě třetiny. Za posledních pár roků na své hře nic nezměnili, ani k tomu nemají důvod. Všichni Rusové jsou hrozně šikovní a rychlí hráči. Musíme se na ně připravit, hrát zodpovědně odzadu a bojovat o každý puk,“ uvedl Jaškin.

V Rusku tráví Jaškin hodně času přes léto. „Mám ruskou manželku a té se v Moskvě líbí víc než v Praze. Má tam totiž víc možností, co dělat. Trávím tam relativně hodně času. V Moskvě mám super trenéra. Minulý rok jsme ale podnikli rodinný výlet do Krasnojarsku a pak jsme byli i v Omsku. Hezky jsme si to projeli,“ líčil Jaškin. Při letním tréninku se potkává i s některými ruskými reprezentanty.

Jaký jazykem se s nimi bude hecovat při zápase, zatím netuší. „Mně se totiž ruština s angličtinou a češtinou poslední dobou pletou. Teď je pro mě už přirozenější angličtina, když jí mluvím celý rok. Česky v Americe moc nemluvím, i když poslední rok se to trochu zlepšilo, když se do St. Louis vrátil Vláďa Sobotka,“ dodal Jaškin.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.