Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na stříbro ze Soči si vzpomenu, ale ne teď, říká před smíšenou štafetou Vítková

Na stříbro ze Soči si vzpomenu, ale ne teď, říká před smíšenou štafetou Vítková

PŘÍMO Z KOREJE | Je jedním ze dvou účastníků čtyři roky starého olympijského stříbra v Soči. A vlastně jediná, která by měla jet znovu stejný úsek - ten první... „Je ale jedno, v jaké fázi závodu pojedu. To nechávám na trenérech,“ usmála se Veronika Vítková před dnešními smíšenými štafetami za olympiádě v Pchjongčchangu. Zraněná záda z minulých dní se prý zlepšila.

Jaká bude z vašeho pohledu tato štafeta?
„To se nás zeptejte v úterý kolem půl 10 (směje se). Beru to jaký každý další závod, snažím se odvést stoprocentní výkon a pomoci týmu k co nejlepšímu výsledku. Nekoukám na to tak, že bych si od začátku říkala, že je to olympijský závod. Beru ho jako každý další.“

Převládá u vás přesto, když se podíváte na složení, optimismus?
„Mluvím za sebe: Začala jsem dobře a pak už to takové nebylo. I tak si ale myslím, že když se koukneme na stupně vítězů, hodně se to tam točilo, pořadí se promíchalo a plno jiných tady má placku. Myslím, že tady se svými výsledky můžu být spokojená a jít do závodu s čistou hlavou.“Jak jste tedy hodila za hlavu nepovedený závod s hromadným startem?
„Ono to nebylo ani tak zklamání, jako spíš že byl člověk naštvanej. Myslela jsem si, že jsem tam nechala dvě a až pak zjistila, že to byla jedna. Nějakým způsobem to ven jít muselo. Ale když se na to teď kouknu zpětně, stejně bych líp než desátá nebo jedenáctá nebyla.“

Trénink tedy byl den před závodem v pořádku?
„Jo, šlo to. Bylo to dobrý.“

Proč se teď snaží nemyslet na medaili ze Soči? Pokračování na iSport.cz

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1