Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Náhlá smrt Jany Novotné: Rakovina jí napadla ženské orgány, rodina je v šoku

Náhlá smrt Jany Novotné: Rakovina jí napadla ženské orgány, rodina je v šoku

Tráva ve Wimbledonu přestala na chvíli růst, tenisový svět oněměl šokem. Ta zpráva vyrazila dech všem od Melbourne po New York. Zemřela legenda Jana Novotná (†49).

Wimbledonská šampionka z roku 1998 podlehla rakovině, která napadla její ženské orgány. Se zákeřnou chorobou válčila 17 měsíců. O tom, že je nemocná, se dozvěděla loni v létě po návratu z Wimbledonu. Na tamních travnatých dvorcích se tehdy v plné síle proháněla při exhibici legend. V tradičních bílých šatičkách, s blonďatými vlasy staženými do culíku…Když o deset měsíců později, letos v dubnu, poskytovala velký rozhovor pro Blesk, vypadala znatelně jinak. Krátká obarvená kštice, pohublejší rysy. Ale sršela z ní pořád stejná energie. O tom, že bojuje nejtěžší zápas svého života, nepadlo ani slovo. Věděli o něm jen ti nejbližší a pár lidí z tenisového prostředí. „Kdykoli mohla, chodila holkám fandit při zápasech Fed Cupu. Když jsem ji ale zval loni na podzim na finále do Francie, kvůli nemoci se omluvila,“ vzpomněl šéf tenisového svazu Ivo Kaderka. Na veřejnost však žádná zvěst nepronikla.

ana podstupovala chemoterapie v Masarykově onkologickém ústavu v Brně, podrobila se chirurgickému zákroku. A spřádala plány, že bude pokračovat v práci trenérky. „Hrozně mě to baví, naplňuje mě to. Jsem otevřená jakékoliv nabídce,“ prohlásila v květnu Novotná, která krátce vedla Francouzku Bartoli a od roku 2014 spolupracovala dva roky s českou nadějí Barborou Krejčíkovou. 

Více na webu deníku iSport

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1