Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Najdete pravého Jágra? Legenda překvapila věrné fanoušky

Najdete pravého Jágra? Legenda překvapila věrné fanoušky

Ani do druhého zápasu v dresu Calgary nenastoupil. Jaromír Jágr (45) se stále ještě necítí být připraven. Fanoušky tak alespoň potěšil svou přítomností na stadionu a nejvíce nadchnul ty nejvěrnější. Parta „Cestujících Jágrů“ dělala rozhovor do televize a mezi ně se vloudil ten opravdový Jaromír.


Žádný hokejista se nemůže pochlubit tím, že by měl tak oddané příznivce. Skupina „Cestujících Jágrů“ objíždí zimáky, kde druhý nejproduktivnější hráč historie nastupuje. Nyní vyrazili do Calgary a těšili se, že uvidí Jágra, jak v sobotu premiérově naskočí do utkání s Winnipegem. Fanoušci v dlouhých černých parukách a v dresech všech týmů a reprezentace, za kterou Jágr kdy hrál, se však nedočkali.

Udělali tak alespoň rozhovor pro televizi. „Jágr je evropský Gretzky. Je to ikona a moc mu fandíme,“ řekl jeden ze čtrnácti Jágrů. Během chvíle se vynořil pravý Jaromír Jágr a dočkal se bouřlivého přijetí od partičky věrných a přinesl jim svůj podepsaný dres Calgary pro dalšího člena skupiny. „Dneska nebudu hrát, někdo z vás mě může na ledě nahradit a já půjdu na párty,“ vtipkoval český útočník.

Další články o Jaromíru Jágrovi z webu iSport ZDE. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1