Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebudu jen házet úsměv, hájí své názory na doping biatlonistka Koukalová. Na síti na ní míří útoky

Nebudu jen házet úsměv, hájí své názory na doping biatlonistka Koukalová. Na síti na ní míří útoky

Tak dlouho se vymezuje proti dopingu a volá po přísnějších trestech, až se na sociálních sítích stala terčem urážek. „Ty výrazy jako prozápadní vliv, protiruské tendence, to je rétorika, kterou znám z knížek o komunismu,“ říká pro Sport biatlonistka Gabriela Koukalová. Dodatečné přidělení bronzu ze Soči po dopingu ruských závodnic v ní vůli ještě přiživilo. A volá po kolektivní vině.

Když minulý týden vyšly zprávy o prokázání dopingu ruským biatlonistkám, a jim spadla do náručí bronzová medaile z OH v Soči, mísilo se v ní zadostiučinění i zlost. „I kdyby se teď udělal na dalších Hrách dodatečný ceremoniál, emoce chybějí,“ uznala Gabriela Koukalová. A v den, kdy MOV rozhodne, zda povolí Rusům start na OH, by si ona bez nich akci uměla představit.Jak jste vnímala dodatečné udělení bronzových medailí ze štafet v Soči?
„Nechci mluvit třeba za Veroniku Vítkovou, ale nás to možná tolik nemrzí, protože my jsme tu radost z medailí, které jsme získaly, zažily. Mrzí mě ale, že Eva Puskarčíková a Jíťa Landová to štěstí neměly, štafetový závod na OH pro ně byl nejlepší výsledek v kariéře a podvodníci je připravili o emoce a prožitek, kvůli němuž závodily celý život. Nehledě na to, že holky mohly svůj marketingový potenciál využít za ty čtyři roky úplně jinak a to už jim těžko někdo nahradí.“

Takže i to vás vedlo k tomu, co jste pak napsala na Facebook ohledně dopingu a Rusů?
„Někdo to může označit za marketingovou chybu, ale já tu nejsem od toho, abych se všem zavděčila a házela jen úsměvy. O tom přeci život není. Cítím, že když se ve sportu pohybuji celý život, tak se mě velmi dotýká všechno, co se v něm děje. Nenechala jsem se rozhodně do ničeho vmanipulovat, a když čtu v reakcích výrazy jako prozápadní vliv, protiruské tendence nebo kdo vás platí… tohle je rétorika, kterou znám z knížek o komunismu, ale je přece 21. století.“

Celý rozhovor s Gabrielou Koukalovou čtěte na iSport.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744