Nečekaná konkurence: Stojí za úspěchem RB Leipzig v Bundeslize peníze?

Michaela Kratochvílová

22. 11. 2016 • 21:12

Po jedenácti kolech má nejvyšší německá fotbalová soutěž překvapivého lídra. Je jím tým RB Leipzig, který je v Bundeslize nováčkem. Klub z východoněmeckého Lipska je také jedním z pouhých dvou dosud neporažených, spolu s celkem TSG Hoffenheim, za který kope obránce Pavel Kadeřábek. Co stojí za přesvědčivými výsledky klubů, které před sezonou nepatřily mezi favority?

Německý trenér Otto Rehagel, který přivedl k německému titulu Brémy nebo Kaiserslautern a stál na lavičce řeckého národního týmu při jeho překvapivém vítězství na EURU 2004, se před lety nechal slyšet, že to jsou peníze, které střílejí góly. Narážel tím na vysoké platy fotbalistů, které u nejlepších hráčů šplhají k závratným výšinám, a na fakt, že žádný profesionální fotbalista nehraje jen tak pro zábavu.

Teď se zdá, že lze s jeho výrokem přinejmenším polemizovat. V loňské sezoně vzbudili v Anglii pozdvižení hráči Leicester FC, kteří dokráčeli z pozice outsidera až k trofeji pro vítěze Premier League. Nováček Bundesligy RB Leipzig teď pořádně zamíchal do té doby klidnými vodami německého fotbalu. Po jedenácti kolech má na čele tabulky tříbodový náskok před mnichovským Bayernem a dosud nenalezl přemožitele.

Z finančního srovnání s tradičními favority Bundesligy vychází Lipsko jako Popelka, ačkoliv nouzi o prostředky také nemá. Zatímco za Bayern nebo Dortmund ale pravidelně naskakují hvězdy světového formátu, mezi hráči RB Leipzig na takové nenarazíte. Řada z nich ještě v loňské sezoně hrála druhou ligu a od toho se také odvíjejí platy. Náklady na kádr tradičních bundesligových suverénů jsou s východoněmeckým celkem nesrovnatelné. Příklad klubu RB Leipzig z pátého místa tabulky svými výsledky podporuje druhý neporažený tým, TSG Hoffenheim.

To ve své podstatě vyvrací tezi o tom, že to jsou peníze, které stojí za vítězstvím. Jejich dostatek totiž nezaručí týmu dobré výsledky, pokud nejsou vynaloženy správným směrem. Ani nákup nejdražšího fotbalisty nemusí znamenat nic, pokud hvězda nezapadne do kabiny a celkové koncepce týmu.

V případě RB Leipzig i TSG Hoffenheim se vyplatila vedení především sázka na neokoukané trenéry. Zatímco Hoffenheim vede teprve devětadvacetiletý Julian Nagelsmann, Lipsko koučuje o dvacet let starší bývalý rakouský fotbalista Ralph Hasenhüttl, který se v nejvyšší německé soutěži objevil dříve pouze na lavičce Ingolstadtu.

Díky svým schopnostem, odvaze zkoušet nové věci, celkové koncepci a talentu vést tým tak oba trenéři válcují se svými svěřenci v Bundeslize tradiční týmy. Některé z nich jsou stále přesvědčené, že rozhodujícím faktorem jsou peníze, a že by byly úspěšné, jen kdyby jich měly víc. Že to ale tak jednoduché není, potvrzuje i příklad Hamburku. Tým, který se rozhodně řadí k tradičním účastníkům německé nejvyšší soutěže, měl před aktuální sezonou vyšší rozpočet než v jiných letech. V tabulce se potácí s třemi body na posledním místě a jeví se být jedním z kandidátů na sestup.

SDÍLET