Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nečekaná konkurence: Stojí za úspěchem RB Leipzig v Bundeslize peníze?

Nečekaná konkurence: Stojí za úspěchem RB Leipzig v Bundeslize peníze?

Po jedenácti kolech má nejvyšší německá fotbalová soutěž překvapivého lídra. Je jím tým RB Leipzig, který je v Bundeslize nováčkem. Klub z východoněmeckého Lipska je také jedním z pouhých dvou dosud neporažených, spolu s celkem TSG Hoffenheim, za který kope obránce Pavel Kadeřábek. Co stojí za přesvědčivými výsledky klubů, které před sezonou nepatřily mezi favority?

Německý trenér Otto Rehagel, který přivedl k německému titulu Brémy nebo Kaiserslautern a stál na lavičce řeckého národního týmu při jeho překvapivém vítězství na EURU 2004, se před lety nechal slyšet, že to jsou peníze, které střílejí góly. Narážel tím na vysoké platy fotbalistů, které u nejlepších hráčů šplhají k závratným výšinám, a na fakt, že žádný profesionální fotbalista nehraje jen tak pro zábavu.

Od nové sezony hraje Pavel Kadeřábek na pozici halvbeka.Od nové sezony hraje Pavel Kadeřábek na pozici halvbeka.autor: Profimedia.cz

Teď se zdá, že lze s jeho výrokem přinejmenším polemizovat. V loňské sezoně vzbudili v Anglii pozdvižení hráči Leicester FC, kteří dokráčeli z pozice outsidera až k trofeji pro vítěze Premier League. Nováček Bundesligy RB Leipzig teď pořádně zamíchal do té doby klidnými vodami německého fotbalu. Po jedenácti kolech má na čele tabulky tříbodový náskok před mnichovským Bayernem a dosud nenalezl přemožitele.

Lipsku se podařilo uspět i v Leverkusenu.Lipsku se podařilo uspět i v Leverkusenu.autor: Reuters

Z finančního srovnání s tradičními favority Bundesligy vychází Lipsko jako Popelka, ačkoliv nouzi o prostředky také nemá. Zatímco za Bayern nebo Dortmund ale pravidelně naskakují hvězdy světového formátu, mezi hráči RB Leipzig na takové nenarazíte. Řada z nich ještě v loňské sezoně hrála druhou ligu a od toho se také odvíjejí platy. Náklady na kádr tradičních bundesligových suverénů jsou s východoněmeckým celkem nesrovnatelné. Příklad klubu RB Leipzig z pátého místa tabulky svými výsledky podporuje druhý neporažený tým, TSG Hoffenheim.

Radost Pavla Kadeřábka se spoluhráčem Amirim ve vítězném utkání proti Leverkusenu.Radost Pavla Kadeřábka se spoluhráčem Amirim ve vítězném utkání proti Leverkusenu.autor: EPA

To ve své podstatě vyvrací tezi o tom, že to jsou peníze, které stojí za vítězstvím. Jejich dostatek totiž nezaručí týmu dobré výsledky, pokud nejsou vynaloženy správným směrem. Ani nákup nejdražšího fotbalisty nemusí znamenat nic, pokud hvězda nezapadne do kabiny a celkové koncepce týmu.

Vyprodaný stadion při oslavách postupu RB Leipzig do Bundesligy.Vyprodaný stadion při oslavách postupu RB Leipzig do Bundesligy.autor: Profimedia.cz

V případě RB Leipzig i TSG Hoffenheim se vyplatila vedení především sázka na neokoukané trenéry. Zatímco Hoffenheim vede teprve devětadvacetiletý Julian Nagelsmann, Lipsko koučuje o dvacet let starší bývalý rakouský fotbalista Ralph Hasenhüttl, který se v nejvyšší německé soutěži objevil dříve pouze na lavičce Ingolstadtu.

Oslavy postupu týmu RB Leipzig do Bundesligy.Oslavy postupu týmu RB Leipzig do Bundesligy.autor: Profimedia.cz

Díky svým schopnostem, odvaze zkoušet nové věci, celkové koncepci a talentu vést tým tak oba trenéři válcují se svými svěřenci v Bundeslize tradiční týmy. Některé z nich jsou stále přesvědčené, že rozhodujícím faktorem jsou peníze, a že by byly úspěšné, jen kdyby jich měly víc. Že to ale tak jednoduché není, potvrzuje i příklad Hamburku. Tým, který se rozhodně řadí k tradičním účastníkům německé nejvyšší soutěže, měl před aktuální sezonou vyšší rozpočet než v jiných letech. V tabulce se potácí s třemi body na posledním místě a jeví se být jedním z kandidátů na sestup.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1