Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejdojemnější rozhovor na ZOH? Stříbný Krčmář po životním úspěchu nemohl mluvit dojetím

Nejdojemnější rozhovor na ZOH? Stříbný Krčmář po životním úspěchu nemohl mluvit dojetím

Těžko hledal slova, marně zatlačoval slzy. Fanoušci českých sportovců prožili nejdojemnější moment olympiády! Biatlonista Michal Krčmář (27) vybojoval ve sprintu na 10 km stříbro, které v cíli oplakal. A kapky mu nekontrolovatelně tryskaly z očí i při pozávodním rozhovoru pro Českou televizi.


Michale, máte stříbro z olympiády. Jak to zní?

„Neuvěřitelně, neuvěřitelně. Nemám slov.“ (pláče)Je to nejsilnější moment ve vaší kariéře?

(zatlačuje slzy) „Určitě jo, je to obrovský zadostiučinění celého týmu. Chtěl bych poděkovat všem, protože to, co náš tým dělá pro úspěch, je neuvěřitelný. A já mu musím hrozně moc poděkovat.“

Tečou vám slzy štěstí… Komu vděčíte za tento úspěch?

„Já nechci říkat konkrétně. Je to moc součástek, které do toho zapadly. Kluci mě tahali nahoru a kvůli nim stojím tady.“

Závod byl jedna velká větrná loterie. Vy jste si to hlídal, střílel jste pomalu…

„Já se na trénincích střelecky trápil. Bylo to o hlavě, na mě padala tíha okamžiku. Včera přišel na tréninku zlom. Řekl jsem si, nebuď… pojď do toho a takhle to dopadlo. Je to olympiáda, lidi na střelnici zpomalí a to byla pro mě šance. Střílel jsem standard ze svěťáku, neztratil jsem tam tolik. Měl jsem štěstí při třetí ráně, kdy mi spadl kalibr. Pak jsem si řekl, že dneska je štěstí na mé straně a dal jsem do toho všechno. Prvně jsem tomu nevěřil, že bych mohl mít medaili.“


Pořadí zemí podle získaných medailí >>>

Kdo z Čechů hraje o další medaile? >>>

Tabulka s kompletním programem ZOH 2018 >>>

Hokejový program na ZOH 2018 >>>

Online hokejové přenosy >>> 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1