Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší ostuda v dějinách MS! Němečtí novináři po překvapivém debaklu žádají hlavu kouče Löwa

Největší ostuda v dějinách MS! Němečtí novináři po překvapivém debaklu žádají hlavu kouče Löwa

Největší ostuda v dějinách německé účasti na mistrovství světa, historická blamáž či historický šach-mat: tak reagují německá média na porážku fotbalové reprezentace s Jižní Koreou (0:2) na šampionátu v Rusku. Favorité, kteří obhajovali titul, vypadli už v základní části. Média začala okamžitě spekulovat o budoucnosti trenéra Joachima Löwa.

„Mistry světa z roku 2014 sesadili z trůnu již po třech utkáních. Konec je ale více než zasloužený,“ reagoval na výkon týmu bulvární deník Bild. To, že němečtí fotbalisté vypadli už ve skupině, označil za „trapný konec“ i za „noční můru“. „Je to největší ostuda v dějinách německé účasti na mistrovství světa,“ napsal Bild, podle kterého chyběla v zápase s Korejci hráčům odvaha i nápady.

„Je to historická blamáž: Poprvé v dějinách mistrovství světa ztroskotalo německé národní mužstvo již v základní fázi,“ napsal server Spiegel Online.

Podle listu Die Welt se „hořkou skutečností“ stalo něco, s čím nikdo nepočítal. “Löwovým mužstvem se šířila bezradnost,“ napsal deník, který porážku týmu označil za „debakl“. „Löw, který je ve funkci od roku 2006, by nyní měl uvažoval o odstoupení - ačkoli má smlouvu do roku 2022,“ připomněl Die Welt.

Za „katastrofu“ a „velké zklamání“ označil výsledek zápasu i celou účast na turnaji v Rusku list Süddeutsche Zeitung. Dnešní duel byl podle něj jen „výstižným shrnutím“ výkonu Němců na mistrovství.

„Hráli těžkopádně, nepřekvapovali, byli vypočitatelní,“ napsaly Süddeutsche Zeitung. „Absurdní na této porážce je to, že se během základní fáze ohlašovala, ale nikdo tomu nechtěl věřit,“ dodal list. Trenér Löw podle něj nese vinu mimo jiné na tom, že nedokázal svým svěřencům vyhnat z hlavy „jistou nadutost“ a že jeho mužstvo nebylo „dostatečně motivované“. „Jestli z toho vyvodí důsledky, se musí rozhodnout on sám,“ dodaly Süddeutsche Zeitung.

Závěrečný gól Son Hung-mina znamenal podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) „nenadálý, ale trochu předvídatelný konec na tomto mistrovství světa“. {Katastrofa, kterou nikdo nepovažoval za možnou, katastrofa pro německý fotbal, pro toto mužstvo, ale samozřejmě i pro trenéra Löwa,“ napsal FAZ v komentáři s názvem „Německá záhuba“.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744