Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nesoutěžil o medaile, přesto se stal hrdinou. Neuvěřitelná cesta lyžaře-amatéra za životním snem

Nesoutěžil o medaile, přesto se stal hrdinou. Neuvěřitelná cesta lyžaře-amatéra za životním snem

Venezuela nemá v současnosti jen nejhorší ekonomiku – loni tam dosáhla inflace 800 procent a HDP pokleslo o 19 procent, má ale i nejhoršího lyžaře na světě. Označení si vysloužil Adrian Solano kvůli svému výkonu v kvalifikačních kolech Mistrovství světa v klasickém lyžování. Zavrávoral hned, jak vyjel ze startovací brány. A v podobném duchu se nesl celý závod. 

Není se čemu divit, poprvé v životě lyžoval na sněhu. Ve Venezuele trénoval jen na kolečkových běžkách a když letěl na měsíční trénink do Švédska, francouzská policie si při mezipřistání ve Francii myslela, že chce imigrovat. 

Přestože měl všechny platné dokumenty i zvací dopis od trenéra, policie mu historku nevěřila. Ve Venezuele přece není sníh. Celníci se domnívali, že chce ilegálně imigrovat do Evropské unie a poslali ho zpět, píše Fox News.

„Nevěřili mi, že ve Venezuele lyžuji,“ vyprávěl Solano. „Řekl jsem jim, že trénuji na kolečkách. Měl jsme u sebe jen 28 eur a policie si myslela, že chci imigrovat, protože ve Venezuele teď není situace dobrá,“ pokračoval.

Pro Solana a jeho trenéra to byla ponižující zkušenost. A naštvala také venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. V sérii tweetů upozornila venezuelská ministryně zahraničí Delcy Rodriguezová, že jí dal prezident pokyn, aby vyjádřila silný odpor vůči francouzské vládě kvůli veřejné urážce venezuelského sportovce.

Z celé tragikomické historky udělala nepopulární vláda politickou záležitost. Urážku prý zařídila vládní opozice, aby zapříčinila zemi posměšky po celém světě.

Ale vraťme se zpět k Solanovi, závodit mohl jen díky podpoře Venezuelanů. Poté, co Francouzi Solana deportovali zpátky do Venezuely, se v Caracasu vzedmula vlna podpory. Fanoušci mu nakonec zajistili cestu do Finska a tak si mohl splnit svůj sen.

První závod na deset kilometrů sice nedokončil. Sprint na 1,6 kilometrů ale dopadl o něco lépe, alespoň přeběhl přes cílovou čáru. Skončil na posledním 156. místě. Prostě bylo jasné, že na lyžích stojí poprvé. Pořád se mu běžky zamotávaly. Jízda z kopečka byla tvrdá, do kopce zase náročná. Solano měl ale úsměv na tváři. „Přestože neznám sníh a nemohl jsem tu trénovat, dávám ze sebe to nejlepší,“ napsal svým fanouškům na Instagramu.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744