Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevídaná šance. Chorvati se můžou Francii pomstít po dvaceti letech

Nevídaná šance. Chorvati se můžou Francii pomstít po dvaceti letech

Chorvatsko má talentované mužstvo, které může Francii dělat potíže, i když jeho výkony na šampionátu nebyly vždy přesvědčivé. Těšme se na nevídané a spektakulární finále, píše dnes francouzský tisk k nedělnímu vyvrcholení mistrovství světa ve fotbale v Rusku.

„Ve finále proti sobě stanou dva týmy, které se v minulosti příliš často nestřetávaly. Hrály proti sobě jen pětkrát, z toho dvakrát na velkých akcích, především v pamětihodném semifinále světového šampionátu v roce 1998,“ napsal deník Le Figaro v článku nadepsaném „Chorvatsko sní o pomstě“.

Francie tehdy Chorvatsko porazila. „Dvacet let poté se jeho tým bude snažit, aby čtyři miliony Chorvatů na tento debakl zapomněly,“ dodal deník.

Server 20minutes.fr zase své fotbalisty v dnešním článku vyzývá, aby si dali pozor, protože „Chorvaté jsou nezdolní“. Mezi jejich fanoušky v Moskvě podle něj nyní panuje taková nálada, jako by Chorvatsko už bylo vítězem a finále bylo jen jakýmsi zápasem navíc.

„A něco na tom je. Chorvaté se Francii postaví jako takoví živí-mrtví - po třech vítězstvích v prodloužení nebo v penaltovém rozstřelu,“ uvedl web. To podle něj svědčí o mnohém, mimo jiné o fyzických schopnostech Chorvatů, kteří „hrají fotbal v jedenácti“.

Připomíná ale, že Chorvaté budou mít o den méně na odpočinek než „modří“. O tom, že tým kolem kapitána Luky Modriče může být unavený, píše také Le Figaro. „To může být pro muže Didiera Deschampse výhodou,“ konstatuje deník.

Naopak chorvatský velvyslanec ve Francii Filip Vučak je přesvědčen, že únava žádným hendikepem nebude. „Můžeme zase vyhrát, protože jde o něco, co přesahuje lidské schopnosti. Možné je všechno,“ řekl Vučak v rozhovoru se serverem francetvinfo.fr.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744