Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevídaná šance. Chorvati se můžou Francii pomstít po dvaceti letech

Nevídaná šance. Chorvati se můžou Francii pomstít po dvaceti letech

Chorvatsko má talentované mužstvo, které může Francii dělat potíže, i když jeho výkony na šampionátu nebyly vždy přesvědčivé. Těšme se na nevídané a spektakulární finále, píše dnes francouzský tisk k nedělnímu vyvrcholení mistrovství světa ve fotbale v Rusku.

„Ve finále proti sobě stanou dva týmy, které se v minulosti příliš často nestřetávaly. Hrály proti sobě jen pětkrát, z toho dvakrát na velkých akcích, především v pamětihodném semifinále světového šampionátu v roce 1998,“ napsal deník Le Figaro v článku nadepsaném „Chorvatsko sní o pomstě“.

Francie tehdy Chorvatsko porazila. „Dvacet let poté se jeho tým bude snažit, aby čtyři miliony Chorvatů na tento debakl zapomněly,“ dodal deník.

Server 20minutes.fr zase své fotbalisty v dnešním článku vyzývá, aby si dali pozor, protože „Chorvaté jsou nezdolní“. Mezi jejich fanoušky v Moskvě podle něj nyní panuje taková nálada, jako by Chorvatsko už bylo vítězem a finále bylo jen jakýmsi zápasem navíc.

„A něco na tom je. Chorvaté se Francii postaví jako takoví živí-mrtví - po třech vítězstvích v prodloužení nebo v penaltovém rozstřelu,“ uvedl web. To podle něj svědčí o mnohém, mimo jiné o fyzických schopnostech Chorvatů, kteří „hrají fotbal v jedenácti“.

Připomíná ale, že Chorvaté budou mít o den méně na odpočinek než „modří“. O tom, že tým kolem kapitána Luky Modriče může být unavený, píše také Le Figaro. „To může být pro muže Didiera Deschampse výhodou,“ konstatuje deník.

Naopak chorvatský velvyslanec ve Francii Filip Vučak je přesvědčen, že únava žádným hendikepem nebude. „Můžeme zase vyhrát, protože jde o něco, co přesahuje lidské schopnosti. Možné je všechno,“ řekl Vučak v rozhovoru se serverem francetvinfo.fr.

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Tipy na vhodnou cestu, ubytování i prověřené rady jak ušetřit najdete zde>>>

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232