Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nevídané porušení tradic: Hokejisté si na ZOH přestali podávat ruce, má to vážný důvod

Nevídané porušení tradic: Hokejisté si na ZOH přestali podávat ruce, má to vážný důvod

Možná jste si toho také všimli. Po nedělním zápase českých hokejistů proti Švýcarům (4:1) si hráči obou týmů místo klasického podání rukou jen ťuknuli rukavicemi. Nejde o nový hokejový pozdrav, ale o prevenci před virovou nákazou. Stejně se zachovají i Američané po úterním utkání osmifinále proti Slovákům. „Nevíte, kdo může být nakažený, proto tohle opatření považuju za správné,“ řekl obránce James Wisniewski, jehož otec se norovirem nakazil a nyní je v karanténě. 

Podání rukou po sportovních zápasech patří k tradicím. Jde o výraz úcty a respektu k soupeři. Pokud ale ve vzduchu visí nákaza virovým onemocněním, jde i tento zvyk stranou. Jako nyní na olympiádě. „Nikdo nechce, aby se nákaza rozšířila do celé kabiny,“ vysvětlil krok Američanů obránce Wisniewski pro agenturu AP.Už v neděli si Češi nepotřásli pravicemi po výhře nad Švýcary. Proběhlo jen netypické ťuknutí rukavicemi. Bylo to z preventivních důvodů kvůli obavě z nákazy norovirem, který se v Pchjongčchangu začal nebezpečně šířit. Nejdříve mezi zaměstnanci olympijského areálu, poté i mezi sportovci. Do karantény byli například umístěni dva švýcarští akrobatičtí lyžaři.

Stejně dopadl i Wisniewskiho otec, jenž se do Koreje vydal sledovat svého syna. „Udělalo se mu špatně, když čekal na taxík. Okamžitě pro něho přijela sanitka a převezla ho do nemocnice. Celou neděli prospal, teď už se cítí lépe,“ osvětlil Wisniewski situaci ohledně otce, který je jednou ze 49 osob nacházejících se v karanténě.

Více si přečtěte na webu iSport.cz.

Vše o olympiádě si přečtěte ZDE >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1