Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neymar stojí stejně jako letadlo britské premiérky. Co určuje závratné ceny fotbalistů?

Neymar stojí stejně jako letadlo britské premiérky. Co určuje závratné ceny fotbalistů?

Ve fotbale se schyluje k rekordnímu přestupu. Brazilec Neymar oznámil dosavadním spoluhráčům z Barcelony, že se chystá odejít do Paris St. Germain. Francouzský klub za něj zaplatí v přepočtu asi 5,8 miliardy korun. Mnohým fanouškům připadá částka nesmyslně vysoká. Jak se vlastně určují ceny fotbalistů a co všechno hraje roli?

Pokud k přestupu dojde, stane se Neymar nejdražším hráčem historie. Bude dvakrát dražší než dosavadní rekordman Paul Pogba, jehož loni koupil Manchester United za 2,7 miliardy korun. Fanoušci se diví a sumu považují za šílenou.

Jen pro představu. Přibližně stejně stojí Airbus A330, který používá britská premiérka Theresa Mayová. A Fotbalová asociace ČR by s takovými penězi dovedla hospodařit asi šest let. Plánované příjmy letos FAČR spočítala na 961 milionů korun.

 

Nejen příklady Pogby a Neymara ukazují, že se v poslední době fotbalové kluby nebojí utrácet. Velké přestupy letos viděla i česká nejvyšší soutěž. A ačkoli se nebavíme o tak závratných penězích jako u úzké skupiny nejbohatších (nejdražší hráč Izraelec Tal Ben Chaim stál Spartu zhruba 76 milionů korun), v domácích poměrech vzbudily podobný rozruch.

Propracovaný systém

Částky přitom nevznikají náhodně. Výslednou cifru tvoří hned několik faktorů, nejen sportovních. Jedním z nejdůležitějších je fotbalistův věk. „Vrchol přichází kolem 25 let, pak už cena většinou klesá,“ vysvětloval pro deník The Guardian Omar Chaudhuri z poradenské společnosti 21st Club, která spolupracuje se světovými kluby včetně těch z anglické Premier League.

Právě anglické celky mají nyní vzhledem k lukrativní smlouvě o televizních právech dostatek prostředků na drahé nákupy. Přivedly čtyři z deseti historicky nejdražších hráčů. Lépe už je na tom jen španělská La Liga. Dosud žádného zástupce v elitní desítce nemá francouzská Ligue 1. To teď zřejmě Neymar změní.

Bosmanovo pravidlo
Do ceny hráčů promlouvá také pravidlo, které vzniklo po sporu záložníka Jeana-Marc Bosmana a belgického klubu Standard Lutych. Na jeho základě se fotbalista může předběžně dohodnout na přestupu s novým klubem už 6 měsíců před skončením platné smlouvy. Po jejím skončení odejde zadarmo jako volný hráč.

Kromě toho, že je mu přesně 25 let, také hraje na lukrativním postu. Ačkoli je fotbal kolektivní sport, rozhodně neplatí, že si jsou v něm všichni rovni. Nejdražším obráncem historie je John Stones. Angličana loni koupil Manchester City „pouze“ za 1,4 miliardy korun.

Cenu určí data i showbyznys

V moderním fotbale do oceňování čím dál více promlouvají statistiky. Kluby analyzují takřka vše a vyhodnocují, jak konkrétní fotbalista zapadne do týmu. „Sbíráme úplně vše. Každý pohyb, náš program zaznamená jakýkoli souboj i přihrávku. Tyto informace se snažíme komplexně spojit do zmíněných modelů. Máme desítky atributů,“ pravil nedávno v rozhovoru pro deník Sport analytik Jakub Dobiáš, který přivedl do Slavie mistra Afriky Michela Ngadeua.

 

Datový skauting hodně využívají i kluby jako Arsenal, Liverpool či Bayern Mnichov. Anglický Southampton dokonce zřídil něco na způsob černé skříňky, která data shromažďuje. „Je naprosto nezbytnou součástí toho, co děláme. Při vyhledávání, náborech i analýze. Neustále se mění. Co bylo před 18 měsíci, je zcela odlišné od toho, co máme nyní,“ popsal tamní šéf skautingu Ross Wilson.

Přesto cenu hráčů výrazně ovlivňuje i faktor, který se tabulkově měří podstatně hůře a se samotným sportem nemá příliš společného – showbyznys. Jedním z klíčových příjmů zahraničních klubů je prodej suvenýrů. Celebrita jako zmíněný Neymar se tak navzdory obřím přestupovým sumám může týmu vyplatit spíše než jeho pracovitý, ale na veřejnosti neviditelný, kolega.

„Neymare, vyplať se sám!“

Odpůrci utrácení argumentují, že drahé nákupy fotbalové prostředí pokřivují. Evropská fotbalová unie UEFA proto před šesti lety zavedla tzv. finanční fair-play. Pravidlo mělo zastavit bohaté majitele, kteří kluby štědře dotovali. Podle současné úpravy do týmů sice mohou pumpovat peníze, musí ale dokázat, že zajistí rozpočtovou rovnováhu. Ve zkratce, výdaje výrazně nepřesáhnou příjmy.

 

Právě na finanční fair-play může nyní ztroskotat Neymarův přestup. „Podáme stížnost, protože porušují (Paris St. Germain, pozn. redakce) nejen pravidla finančního fair play UEFA, ale také hospodářské soutěže Evropské unie,“ vzkázal prezident španělské La Ligy Javier Tebas.

Pařížský klub, hojně dotovaný vlastnickou společností Qatar Sports Investments napojenou přímo na katarskou vládnoucí rodinu Al-Sání, už ale vymýšlí, jak nařízení obejde. Jednou z možností je, že se Neymar stane ambasadorem MS 2022, které Katar pořádá. Za to dostane asi 7,8 miliard korun a z angažmá v Barceloně se vyplatí sám.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

MS v hokeji 2018 v Dánsku

Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Vstupenky Soupisky týmů MS 2019 Čtvrtfinále Play off Tabulky

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.