Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezlomení! Fanoušci Borussie Dortmund den po útoku předvedli parádní choreo

360p240p

Jižní tribuna stadionu Signal Iduna Park, na kterém své domácí zápasy hraje Borussia Dortmund, je proslulá svými nápaditými fanouškovskými choreografiemi. Den po bombovém útoku na autobus domácího týmu se ale „Žlutá stěna“, jak se kotel Borussie nazývá, vytáhla i na své poměry.

Teroristé, kteří v úterý večer zaútočili na klubový autobus, kterým cestovali fotbalisté Borussie Dortmund k čtvrtfinálovému utkání Ligy mistrů proti Monaku, chtěli rozsévat strach a zkázu. Fanoušci klubu ale bezprostředně po útoku prokázali vlnu solidarity s příznivci soupeře, když jim nabídli nocleh, a při odloženém středečním utkání ukázali, že se nenechají zastrašit.

Společně stanuli bok po boku na slavné jižní tribuně přezdívané Žlutá zeď a svému klubu vzdali hold parádní choreografií, kdy v okamžiku stažení praporů s klubovými barvami vytvořili svými těly nápis BVB, což je zkratka jejich klubu (Ballspielverein Borussia).

Někteří z fanoušků Monaka pak při nástupu týmů na hřiště drželi nad hlavami šály svého žlutočerného rivala. Na sociálních sítích se mezitím čile diskutuje o tom, že teroristický útok, v souvislosti se kterým zatím vyšetřovatelé mají dva podezřelé, pravděpodobně přispěje k novému přátelství mezi fotbalovými fanoušky – AS Monako a Borussia Dortmund by nebyli první.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1