Nezlomitelný světový rekord Jarmily Kratochvílové. Její čas na 800 metrů už 35 let nikdo nepřekonal

HalfPageAd-1

ČTK, mst

26. 07. 2018 • 08:30

Světový rekord v běhu na 800 metrů, který 26. července 1983 na mítinku v Mnichově časem 1:53,28 vytvořila Jarmila Kratochvílová, zůstává i po 35 letech pro ostatní půlkařky nedostižnou metou.

Mobile-rectangle-3

Pro útok na kvalitní čas přitom před 35 roky nebyly příhodné podmínky, na olympijském stadionu v Mnichově panovalo i v podvečer velké vedro a dusno. V rychle rozběhnutém závodě se Kratochvílová po 350 metrech ujala vedení - a pak už jen navyšovala náskok před ostatními. Neměla přehled o mezičasech, až krátce před finišem zahlédla výsledkovou tabuli s průběžným výkonem a domnívala se, že je tam chyba. Podobně nevěřícně hleděl na stopky i trenér Kváč.

Rekordní běh Kratochvílové přitom dlouho unikal i pozornosti televizních kamer, které historické okamžiky zaznamenaly až na posledních 200 metrech. „Je to pěkný pocit, když se díváte na televizi a při osmistovce se u světového rekordu objeví vaše jméno,“ těší dodnes Kratochvílovou, dvojnásobnou mistryni světa a stříbrnou medailistku z OH 1980 v Moskvě. Přestože závodila v éře organizovaného dopingu, sama jeho používání důrazně popírá a úspěchy připisuje pevné vůli a extrémní tréninkové zátěži.

Nejvíce rekordu Kratochvílové od té doby přiblížila Keňanka Pamela Jelimová v srpnu 2008, k jeho překonání ji však stále scházelo 74 setin. V posledních letech zaběhla 800 metrů nejlépe Jihoafričanka Caster Semenyaová, loni v srpnu dosáhla na MS v Londýně času 1:55,16.

SDÍLET

Billboard-bottom-1