Články odjinud

Nezlomitelný světový rekord Jarmily Kratochvílové. Její čas na 800 metrů už 35 let nikdo nepřekonal

Nezlomitelný světový rekord Jarmily Kratochvílové.   Její čas na 800 metrů už 35 let nikdo nepřekonal

Světový rekord v běhu na 800 metrů, který 26. července 1983 na mítinku v Mnichově časem 1:53,28 vytvořila Jarmila Kratochvílová, zůstává i po 35 letech pro ostatní půlkařky nedostižnou metou.

Pro útok na kvalitní čas přitom před 35 roky nebyly příhodné podmínky, na olympijském stadionu v Mnichově panovalo i v podvečer velké vedro a dusno. V rychle rozběhnutém závodě se Kratochvílová po 350 metrech ujala vedení - a pak už jen navyšovala náskok před ostatními. Neměla přehled o mezičasech, až krátce před finišem zahlédla výsledkovou tabuli s průběžným výkonem a domnívala se, že je tam chyba. Podobně nevěřícně hleděl na stopky i trenér Kváč.

Rekordní běh Kratochvílové přitom dlouho unikal i pozornosti televizních kamer, které historické okamžiky zaznamenaly až na posledních 200 metrech. „Je to pěkný pocit, když se díváte na televizi a při osmistovce se u světového rekordu objeví vaše jméno,“ těší dodnes Kratochvílovou, dvojnásobnou mistryni světa a stříbrnou medailistku z OH 1980 v Moskvě. Přestože závodila v éře organizovaného dopingu, sama jeho používání důrazně popírá a úspěchy připisuje pevné vůli a extrémní tréninkové zátěži.

Nejvíce rekordu Kratochvílové od té doby přiblížila Keňanka Pamela Jelimová v srpnu 2008, k jeho překonání ji však stále scházelo 74 setin. V posledních letech zaběhla 800 metrů nejlépe Jihoafričanka Caster Semenyaová, loni v srpnu dosáhla na MS v Londýně času 1:55,16.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie