Nezlomitelný světový rekord Jarmily Kratochvílové. Její čas na 800 metrů už 35 let nikdo nepřekonal | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nezlomitelný světový rekord Jarmily Kratochvílové. Její čas na 800 metrů už 35 let nikdo nepřekonal

Nezlomitelný světový rekord Jarmily Kratochvílové.   Její čas na 800 metrů už 35 let nikdo nepřekonal

Světový rekord v běhu na 800 metrů, který 26. července 1983 na mítinku v Mnichově časem 1:53,28 vytvořila Jarmila Kratochvílová, zůstává i po 35 letech pro ostatní půlkařky nedostižnou metou.

Pro útok na kvalitní čas přitom před 35 roky nebyly příhodné podmínky, na olympijském stadionu v Mnichově panovalo i v podvečer velké vedro a dusno. V rychle rozběhnutém závodě se Kratochvílová po 350 metrech ujala vedení - a pak už jen navyšovala náskok před ostatními. Neměla přehled o mezičasech, až krátce před finišem zahlédla výsledkovou tabuli s průběžným výkonem a domnívala se, že je tam chyba. Podobně nevěřícně hleděl na stopky i trenér Kváč.

Rekordní běh Kratochvílové přitom dlouho unikal i pozornosti televizních kamer, které historické okamžiky zaznamenaly až na posledních 200 metrech. „Je to pěkný pocit, když se díváte na televizi a při osmistovce se u světového rekordu objeví vaše jméno,“ těší dodnes Kratochvílovou, dvojnásobnou mistryni světa a stříbrnou medailistku z OH 1980 v Moskvě. Přestože závodila v éře organizovaného dopingu, sama jeho používání důrazně popírá a úspěchy připisuje pevné vůli a extrémní tréninkové zátěži.

Nejvíce rekordu Kratochvílové od té doby přiblížila Keňanka Pamela Jelimová v srpnu 2008, k jeho překonání ji však stále scházelo 74 setin. V posledních letech zaběhla 800 metrů nejlépe Jihoafričanka Caster Semenyaová, loni v srpnu dosáhla na MS v Londýně času 1:55,16.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.