Neznámá hvězda. Jak lezec Ondra zdolal nejtěžší stěnu světa

Adam Kotrbatý

22. 11. 2016 • 14:11

Možná jste o něm dosud neslyšeli. A to přesto, že českých sportovců, kteří ve své disciplíně patří mezi nejlepší na světě, příliš není. Teď se však lezec Adam Ondra přihlásil o pozornost. Jako třetí člověk přelezl nejobtížnější stěnu na světě. Yosemitský Dawn Wall.

V Kalifornii trénoval přes měsíc. Snil o tom, jaké to bude, až vyleze na vrchol. Věděl, že nebude první. Už minulý rok pokořili Dawn Wall volně dva Američané. Ty ale chtěl překonat.

Dawn Wall

Považuje se za nejtěžší vícedélkovou cestu světa. Leží v masivu El Capitan v Yosemitském národním parku v USA. Poprvé ji volně přelezli v lednu 2015 Američané Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson. Jejich výkon byl přijat jako zlomový moment v historii lezeckého sportu. Když stěnu po 19 dnech zdolali, gratuloval jim i prezident Barack Obama.

Devatenáct dní, které lezli nahoru Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson, připadalo Adamu Ondrovi jako dlouhá doba. On to přeci zvládne rychleji. Tak za pět, možná šest dní.

Než vysvitne slunce

I tak je to pro běžného smrtelníka stěží představitelné. Aby byl jeho výkon co nejhodnotnější, zdolával Ondra stěnu nejen volným přelezem (při kterém sportovec používá lana pouze jako jištění před pádem na zem, nikoli pro postup vzhůru), ale také na jeden zátah. Se spolulezcem Pavlem Blažkem nocovali v závěsných stanech.

Tedy nocovali. spíše přespávali. Vzhůru vyráželi, když okolí stále obestírala tma. První den startovali krátce před třetí hodinou ranní místního času. „Abychom zvládli maximum délek, než nemilosrdné slunce zasvítí do stěny,“ vysvětloval.

Předpověď počasí měl Ondra pečlivě zmapovanou. Podle ní si plánoval třetí odpočinkový den, aby se vyhnul dešti.

Adam Ondra na letošním mistrovství světa

 

Až do jeho konce šlo vše podle plánu. Jenže po odpočinku na českého lezce přišla krize. Visící na stěně hlásil domů, že se mu posun přes 14. délku nezdařil. „Omlouvám se za dnešek, doufejme, že je stále šance! Zkusím to znovu, snad v lepším stavu mysli,“ tlumočil jeho slova web Lezec.cz.

Sen o pěti dnech byl ale už pryč. Ani těch šest neznělo příliš reálně. Spíš tak deset. „Ale budu šťastný, když to dokončím v jakémkoli čase,“ řekl listu New York Times, který Ondrův příběh zaujal.

V sedmém nebi

Adam Ondra

Nejlepší český sportovní lezec se narodil 5. února 1993 v Brně. Patří mu první místo v uznávaném světovém žebříčku podle lezeckého serveru 8a.nu, do něhož se počítají výkony na skalách i stěnách za posledních dvanáct měsíců. Ve sbírce má dva tituly mistra světa v lezení na obtížnost (2014 a 2016) a titul světového šampiona v boulderingu (2014). K tomu má další tři medaile z MS a dvakrát ovládl i celkové pořadí Světového poháru v obtížnosti a jednou v boulderingu. (zdroj: ČTK, Info.cz)

Hledat optimismus šlo v ten okamžik složitě. Kdyby neuspěl, byla by to velká kapka na jinak životní sezoně. V ní Ondra před dvěma měsíci obhájil titul mistra světa v lezení na obtížnost, zároveň se stal vicemistrem světa v boulderingu.

Když tak další den zrádnou 14. délku překonal, znatelně se mu ulevilo. „Jsem v sedmém nebi! Byl to magický večer,“ jásal.

Najednou bylo zase všechno jinak. Veselé, šťastné, nadějné. Až na počasí, které Ondrovi zkomplikovalo život v neděli. Kvůli dešti musel odpočívat. Zpět k lezení se vrátil až v pondělí ráno. Tentokrát už bez problémů.

„Leze jak mašina, v cíli jsou doslova za chvíli,“ psal Blažek. Osmý den od nástupu na stěnu, v 15.30 kalifornského času pak přišla od Ondrova spolulezce ještě jedna zpráva.

„Dokázal to!“

SDÍLET