Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neznámá hvězda. Jak lezec Ondra zdolal nejtěžší stěnu světa

Neznámá hvězda. Jak lezec Ondra zdolal nejtěžší stěnu světa

Možná jste o něm dosud neslyšeli. A to přesto, že českých sportovců, kteří ve své disciplíně patří mezi nejlepší na světě, příliš není. Teď se však lezec Adam Ondra přihlásil o pozornost. Jako třetí člověk přelezl nejobtížnější stěnu na světě. Yosemitský Dawn Wall.

V Kalifornii trénoval přes měsíc. Snil o tom, jaké to bude, až vyleze na vrchol. Věděl, že nebude první. Už minulý rok pokořili Dawn Wall volně dva Američané. Ty ale chtěl překonat.

Dawn Wall
Považuje se za nejtěžší vícedélkovou cestu světa. Leží v masivu El Capitan v Yosemitském národním parku v USA. Poprvé ji volně přelezli v lednu 2015 Američané Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson. Jejich výkon byl přijat jako zlomový moment v historii lezeckého sportu. Když stěnu po 19 dnech zdolali, gratuloval jim i prezident Barack Obama.

Devatenáct dní, které lezli nahoru Tommy Caldwell a Kevin Jorgeson, připadalo Adamu Ondrovi jako dlouhá doba. On to přeci zvládne rychleji. Tak za pět, možná šest dní.

Než vysvitne slunce

I tak je to pro běžného smrtelníka stěží představitelné. Aby byl jeho výkon co nejhodnotnější, zdolával Ondra stěnu nejen volným přelezem (při kterém sportovec používá lana pouze jako jištění před pádem na zem, nikoli pro postup vzhůru), ale také na jeden zátah. Se spolulezcem Pavlem Blažkem nocovali v závěsných stanech.

Tedy nocovali. spíše přespávali. Vzhůru vyráželi, když okolí stále obestírala tma. První den startovali krátce před třetí hodinou ranní místního času. „Abychom zvládli maximum délek, než nemilosrdné slunce zasvítí do stěny,“ vysvětloval.

Předpověď počasí měl Ondra pečlivě zmapovanou. Podle ní si plánoval třetí odpočinkový den, aby se vyhnul dešti.

Adam Ondra na letošním mistrovství světa

 

Až do jeho konce šlo vše podle plánu. Jenže po odpočinku na českého lezce přišla krize. Visící na stěně hlásil domů, že se mu posun přes 14. délku nezdařil. „Omlouvám se za dnešek, doufejme, že je stále šance! Zkusím to znovu, snad v lepším stavu mysli,“ tlumočil jeho slova web Lezec.cz.

Sen o pěti dnech byl ale už pryč. Ani těch šest neznělo příliš reálně. Spíš tak deset. „Ale budu šťastný, když to dokončím v jakémkoli čase,“ řekl listu New York Times, který Ondrův příběh zaujal.

V sedmém nebi

Adam Ondra
Nejlepší český sportovní lezec se narodil 5. února 1993 v Brně. Patří mu první místo v uznávaném světovém žebříčku podle lezeckého serveru 8a.nu, do něhož se počítají výkony na skalách i stěnách za posledních dvanáct měsíců. Ve sbírce má dva tituly mistra světa v lezení na obtížnost (2014 a 2016) a titul světového šampiona v boulderingu (2014). K tomu má další tři medaile z MS a dvakrát ovládl i celkové pořadí Světového poháru v obtížnosti a jednou v boulderingu. (zdroj: ČTK, Info.cz)

Hledat optimismus šlo v ten okamžik složitě. Kdyby neuspěl, byla by to velká kapka na jinak životní sezoně. V ní Ondra před dvěma měsíci obhájil titul mistra světa v lezení na obtížnost, zároveň se stal vicemistrem světa v boulderingu.

Když tak další den zrádnou 14. délku překonal, znatelně se mu ulevilo. „Jsem v sedmém nebi! Byl to magický večer,“ jásal.

Najednou bylo zase všechno jinak. Veselé, šťastné, nadějné. Až na počasí, které Ondrovi zkomplikovalo život v neděli. Kvůli dešti musel odpočívat. Zpět k lezení se vrátil až v pondělí ráno. Tentokrát už bez problémů.

„Leze jak mašina, v cíli jsou doslova za chvíli,“ psal Blažek. Osmý den od nástupu na stěnu, v 15.30 kalifornského času pak přišla od Ondrova spolulezce ještě jedna zpráva.

„Dokázal to!“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1