Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

NHL odmítá olympiádě cuknout. Už není návratu, hlásí ze zámoří

NHL odmítá olympiádě cuknout. Už není návratu, hlásí ze zámoří

Vstup zakázán! Nemají ho jen Jakub Voráček, David Pastrňák nebo David Krejčí, na zimní olympiádu do Pchjongčchangu nesmějí třeba ani Jakub Vrána, Daniel Přibyl, Dominik Simon nebo Martin Frk, kteří mají dvoucestné smlouvy s kluby NHL. Liga rozhodla, že v únoru příštího roku nepustí do Jižní Koreje žádné hráče s platnými kontrakty. Tedy ani ty, kteří mohou působit na farmě. 

Už v dubnu NHL definitivně rozhodla, že poprvé od roku 1994 během olympijských her nepřeruší svůj program. Otázkou zůstávalo, co bude s hráči působícími v AHL a ECHL, v nichž nastupují záložní celky. „Bylo učiněno rozhodnutí, že se všemi hráči pod smlouvami v NHL bude naloženo stejně,“ potvrdil v pondělí druhý muž ligy Bill Daly.AHL před třemi týdny oznámila, že během olympiády chod soutěže nepřeruší, svoje hráče však uvolní pět dní před zahájením turnaje v Pchjongčchangu s tím, že generální manažeři klubů rozhodnou, na koho se opatření bude vztahovat. Po pondělním prohlášení NHL je zřejmé, že architekti reprezentačních týmů mohou případně počítat pouze s hráči, kteří mají kontrakty výhradně pro působení v nižších zámořských soutěžích.

Šanci mají taky mladíci, kteří podepsali smlouvy do NHL, ovšem měli by pokračovat v Evropě. Jako například český útočník Martin Nečas. Jim v účasti na olympiádě nikdo bránit nebude. Totéž se vztahuje i na hráče pod kontraktem, kteří budou pokračovat v kanadských juniorkách. „Pro mě je to jasně dané – k dispozici jsou jen ti, kdo nejsou registrovaní v NHL,“ prohlásil Jim Johannson, generální manažer olympijského týmu USA. Dal tak najevo, že vedoucí představitelé amerického hokeje se vynasnaží, aby předešli konfliktům. Stejná ujištění přednesli i Kanaďané.

Alexander Ovečkin po dubnovém rozhodnutí NHL prohlásil, že na zimní hry stejně poletí. A vykřikuje to dál. „Nic se nezměnilo. Doufejme, že mě nechají o tom jednat,“ řekl útočník Washingtonu ruskému deníku Sport-Express.

Více na iSport.cz

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744