Obrázek zkázy: Unikátní harrachovské můstky jsou v dezolátním stavu a rozpadají se před očima

Martin Hašek

02. 07. 2018 • 21:52

Býval to neodmyslitelný symbol skoků na lyžích, unikátní areál harrachovských můstků je ale dnes doslova nad hrobem. Na můstcích se už roky neskáče a koncem května majitel uzavřel nedaleký areál tří středních můstků, klíčový pro přípravu reprezentace i mládeže. Čas se na konstrukcích neúprosně podepsal a bez peněz není šance na záchranu. Nadějí je půlmiliardový příslib, který v březnu učinil premiér Andrej Babiš. Reportéři iSport.cz se vypravili přímo na místo.

Josef Slavík stojí na nájezdu sedmdesátimetrového můstku a dívá se na chaloupky roztomile rozeseté na protějším kopci. „Támhle bydlím já. Mám z domova krásný výhled na můstky. Takový výhled není nikde na světě. To je tak smutné koukat, jak se tam nic neděje,“ říká Slavík, předseda harrachovské stavební komise a člen komise Mezinárodní lyžařské federace FIS pro skokanské můstky.

Z rozjímání ho ale rychle vyvádí praskot dřeva. Pod fotografem deníku Sport Michalem Beránkem se prolomilo prkno a jednu nohu právě souká z čerstvé díry.

„To dříví je jak perník,“ komentuje to Slavík. „Před dvěma lety se vedle na devadesátce konal FIS Cup a koordinátor Ueli Forrer tehdy odmítl jít nahoru na věž.“

Stojíme v areálu tří můstků na svahu u harrachovského hotelu Skicentrum, pár desítek metrů od dvou největších zdejších můstků. Dřív se tu pořádaly závody Světového poháru. U můstku K-90 stojí talířový vlek, který sice táhne nahoru, ale zároveň musí skokani do kopce běhat.

„Běžíte ve skokanských botách. Ničíte si boty, ničíte si kombinézy. Člověk je z toho vyřízený a trénink nemá smysl,“ vysvětluje reprezentant Vojtěch Štursa.

Pokračování článku ZDE >>>

Další fotografie na iSport.cz Premium >>>

SDÍLET