Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obří dluhy i exekuce. Fotbalista Bystroň se oběsil, závazky měl všude

Obří dluhy i exekuce. Fotbalista Bystroň se oběsil, závazky měl všude

Šílená dluhová spirála, ze které se těžce hrabal ven. I tohle mohlo předevčírem dohnat bývalého fotbalistu Plzně Davida Bystroně k sebevraždě. Oběsil se ve sklepě domu ve Švýcarsku, kde hrál za klub US Schluein Ilanz.


Před necelým měsícem si vzal stejným způsobem život jeho bývalý parťák z Viktorie František Rajtoral (†31). A teď tohle. 

Bystroň na místě sebevraždy nechal dopis na rozloučenou, v něm podle spekulací uvedl rodinné a finanční důvody. Blesk pátral po tom, jak se do problémů dostal.

Vše nejspíš odstartovala dopingová aféra v listopadu 2011. Bystroň měl v těle po utkání Ligy mistrů zakázanou látku (metamfetamin, což bývá pozůstatek pervitinu), proto dostal od UEFA dvouletý trest.

720p 480p 360p 240p
Prokletá Viktorka

Když se pokusil o návrat, poranil si koleno a Plzeň už o něj nestála. V té době se mohl začít dostávat do dluhové pasti. Přišel o 3 miliony, které by si na západě Čech do konce smlouvy (červen 2013) vydělal. Navíc nedostal dvoumilionovou prémii za Ligu mistrů, kterou mu Plzeň nevyplatila, neboť jí způsobil škodu v řádu milionů korun (tu nevymáhala). 

V září 2013, tedy před koncem vypršení trestu za doping, byla na Davida Bystroně nařízena první exekuce, na začátku února dalšího roku druhá. Dluhová spirála se začala roztáčet.Více na webu iSport. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1