Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obviněného fotbalového bosse Peltu drtí dotační kauza. Převezli ho do nemocnice

Obviněného fotbalového bosse Peltu drtí dotační kauza. Převezli ho do nemocnice

Předseda FAČR Miroslav Pelta, který je ve vazbě kvůli podezření z nezákonného rozdělování státních dotací do sportu, má podle informací iSport.cz zdravotní problémy. Kvůli nim ho policie musela převést z vazební věznice v Praze-Ruzyni do vazební věznice v Brně-Bohunicích, kde se podrobuje vyšetřením. Co přesně se mu stalo není zřejmé.

 

Pelta byl kvůli zdravotním problémům převezen do Bohunické vazební věznice. Ta je umístěna v blízkosti dálnice D1 a leží v těsném sousedství Fakultní nemocnice Brno-Bohunice, kde jsou specializovaná pracoviště, která se mohou využívat pro léčbu vězňů či zadržených obviněných osob.

„Teď mi volali z kanceláře, že přišlo vyrozumění o tom, že pan Pelta byl převezen k hospitalizaci do nemocnice vazební věznice v Brně. Informace o jeho zdravotním stavu nemám, jen nám to oficiálně oznámila vězeňská služba Ruzyně,“ potvrdil pro web iSport.cz Peltův obhájce Bronislav Šerák.

Peltu zadržela policie ve středu, kdy začala razie v souvislosti s vyšetřováním nezákonného čerpání státních dotací. Obvodní soud pro Prahu 1 na něj a další obviněnou, bývalou náměstkyni ministerstva školství pro sport Simonu Kratochvílovou, uvalil vazbu.

Ve čtvrtek se na veřejnost dostaly další informace. Pelta měl podle dokumentů z policejního vyšetřování, které přinesl Radiožurnál, domlouvat s náměstkyní Kratochvílovou čerpání dotací v pronajatém bytě v centru Prahy.

Další informace o Peltově zdravotním stavu čtěte na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1