Odvrácená strana úspěchu. 9 slavných sportovců, kteří bojovali se závislostí

Michaela Kratochvílová

06. 12. 2016 • 18:19

Slovenský hokejista Marek Svatoš nebyl zdaleka jediným sportovcem, kterému se stala osudnou závislost. Svět vrcholného sportu je plný podobných příběhů a jen některé z nich skončily dobře. Kdo ze známých sportovců se ocitl na šikmé ploše?

George Best

Fotbalista ze severoirského Belfastu se proslavil nejen díky skvělé hře, ale také kvůli svým alkoholovým eskapádám a četným románkům. „V roce 1969 jsem se vzdal alkoholu a ženských. Bylo to nejhorších dvacet minut mého života,“ prohlásil, když se ho ptali na potíže se závislostí. „Měl bych se přihlásit k anonymním alkoholikům. Bojím se ale, že bych nezůstal dlouho anonymní,“ vtipkoval jindy. Kvůli bouřlivému životnímu stylu ho nakonec vyhodili z Manchesteru United. V roce 2000 skončil v nemocnici kvůli selhávání jater, která mu ale doktoři úspěšně transplantovali. S pitím nedokázal přestat ani po operaci a o pět let později zemřel ve svých 59 letech v nemocnici na infekci ledvin spojenou s mnohonásobným selháním orgánů.

Theoren Fleury

Kanadský hokejový reprezentant byl jedním z tahounů týmu na olympiádě 2002 v Salt Lake City, kde jeho země získala po více než 50 letech zlato. V dospělosti doplácel na trauma z dětství, kdy ho ve čtrnácti letech začal zneužívat trenér Graham James, což hokejista přiznal až po letech v biografii. Jako dospělý muž se vzpomínek snažil zbavit a sáhl po alkoholu a drogách. Jeho kariéru provázely pozápasové pitky s bezdomovci i kokainové mejdany se striptérkami a transvestity. NHL mu kvůli závislosti opakovaně pozastavila činnost, což v roce 2003 vedlo k definitivnímu konci jeho kariéry. O rok později si koupil zbraň a chtěl skoncovat se životem, nakonec se ale rozhodl bojovat dál. Svých závislostí se vzdal kvůli druhé ženě Jennifer, kterou potkal v roce 2005, a založil nadaci, která pomáhá obětem sexuálního zneužívání.

Tiger Woods

V roce 2009 odhalila Elin Nordegrenová, že jí je golfová hvězda nevěrná s manažerkou nočního klubu Rachel Uchitelovou. V průběhu následujících dní se přidaly další milenky a jejich počet byl brzy dvouciferný. Nakonec vyšlo najevo, že Woods měl během svého manželství postupně nejméně 19 milenek. Golfista nastoupil léčení kvůli závislosti na sexu, přičemž vyšla najevo i jeho obliba léků proti bolesti. Sexuální výstřelky jej stály místo mezi nejlepšími golfisty, nyní se pokouší o restart své kariéry.

Michael Phelps

Americký plavec je s 28 olympijskými medailemi rekordmanem, ne vždy se o něm ale psalo ve spojitosti se sportovními úspěchy. Michael Phelps měl v minulosti opakovaně potíže s alkoholem a marihuanou. Kvůli řízení pod vlivem byl v roce 2004 nucen obrážet školy jako odstrašující případ a referoval mládeži o rizicích alkoholu za volantem. O pět let později se postaral o další poprask, když na veřejnost unikly snímky, kde kouří marihuanu. Nesměl kvůli tomu tři měsíce závodit. Poslední incident s řízením v opilosti se odehrál dva roky před olympijskými hrami v Riu, kde se jako sportovec navždy zapsal do historie. Bylo z toho půlroční pozastavení činnosti a Phelps se konečně rozhodl léčit i s ohledem na svou současnou manželku.

Martina Hingisová

Švýcarská tenisová reprezentantka, která je původem z Košic, doplatila v roce 2007 na pozitivní dopingový nález. Poté, co jí kontrolní vzorky odhalily v těle kokain, ukončila tehdy v pouhých sedmadvaceti letech už podruhé kariéru. Hingisová tehdy tvrdila, že nikdy drogu vědomě nepožila. Mnohým ale přišlo zvláštní, že odmítla opětovné testování, které by mohlo vyloučit omyl, a na dalších šest let se stáhla do ústraní.

Diego Maradona

Slavný Argentinec to sice dotáhl z chudinské čtvrti až na vrchol, následoval ale stejně strmý pád. Jeho neústupná povaha mu přinesla první potíže při angažmá v Barceloně, kdy se často hádal s vedením. Právě když oblékal dres katalánského velkoklubu, začal brát kokain. Závislost pokračovala i po jeho přestupu do italské Neapole, kde začala být stále patrnější, až musel několikrát na kobereček. Podle mnohých zdrojů také v průběhu pobytu v jižní Itálii navázal úzké styky s obávanou mafiánskou organizací Camorra. Třetí dopingový nález v roce 1997 jej přiměl definitivně ukončit kariéru, s drogami si ale rozuměl nadále a kromě nich bojoval také s nadváhou. Poslední potíže měl v roce 2007. Od té doby tvrdí, že s alkoholem i drogami skoncoval.

James Hunt

Celá řada sportovců má nejrůznější rituály před závodem, asi jen James Hunt ale na jeden takový povýšil zvracení. Jednak za tím byla nervozita, roli ale hrály i bujaré předzávodní pitky. Alkoholu totiž holdoval s chutí a rád, dopřával si i drogy a přízeň krásných žen. Pivo si s oblibou dopřával i před závody. Před svým životním triumfem v Tokiu, kde získal jediný titul mistra světa F1, zase vystřídal v japonské metropoli údajně 33 žen. Ze svých závislostí se nikdy neléčil a změnu přineslo až setkání s osudovou ženou, o 18 let mladší Helen Dyson. Po jejím boku vydržel závodník pět let a začal žít zdravě. Zemřel nečekaně v roce 1993.

Dennis Rodman

Americký basketbalista se proslavil nejen svým láskyplným vztahem k severokorejskému diktátorovi Kim Čong-unovi, ale také zálibou v pití. Po skončení kariéry vzbudil pozdvižení svým chováním pod vlivem alkoholu v reality show Celebrity Apprentice. Rodina i přátelé mu promlouvali do duše, Rodman se ale se závislostí rozhodl zatočit až když dostal nabídku na další účinkování v reality show. Do léčebny nastoupil i po návratu ze Severní Koreje a dodnes s alkoholem válčí.

Paul Gascoigne

Anglická fotbalová legenda se dlouhodobě potýká s alkoholem. Odvykací léčbu nastoupil populární „Gazza“ poprvé v roce 1998 a od té doby se bez úspěchu snaží přestat. Naposledy šokoval novináře v dubnu tohoto roku, když obhajoval dvoudenní flám. Paul Gascoigne totiž tvrdil, že si při protialkoholní léčbě v roce 2013 prošel klinickou smrtí poté, co jeho tělo bez své dávky etanolu odmítlo fungovat. Z tohoto důvodu chce fotbalista pít i nadále a nechystá se měnit životní styl.

 

SDÍLET