Olympiáda v Riu zabila slavný stadion Maracana. Podívejte se na jeho zkázu na fotografiích | info.cz

Články odjinud

Olympiáda v Riu zabila slavný stadion Maracana. Podívejte se na jeho zkázu na fotografiích

Jeden z nejslavnějších fotbalových stadionů světa Maracana posloužil Brazilcům jako dějiště úvodního a závěrečného ceremoniálu při loňských olympijských hrách v Rio de Janeiru. Vstoupí velkolepá akce do dějin jako událost, která nakonec způsobí destrukci slavného sportoviště?

Od roku 1950, kdy byla Maracana poprvé otevřena veřejnosti při příležitosti mistrovství světa ve fotbale, stadion nepřestal s výjimkou rekonstrukcí ani na chvilku žít sportem. Další slavná událost, která měla podtrhnout význam sportovní stavby, se ale s odstupem šesti měsíců ukazuje být spíš hřebíčkem do její rakve.

Před olympijskými hrami hrály na stadionu své domácí zápasy hned čtyři fotbalové týmy z Rio de Janeira – Flamengo, Fluminense, Vasco da Gama a Botafogo. Rekonstrukce sportoviště je z hřiště – a fanoušky z ochozů – vyhnala. Po hrách se na slavném stadionu objevovali fotbalisté ve srovnání se slavnou minulostí jen sporadicky. Pozastaveny byly také oblíbené exkurze, které na slavný stadion lákaly zástupy milovníků sportu.

Šest měsíců po hrách zeje slavná Maracana většinu času prázdnotou a dost možná se stane další z fascinujících staveb, které postihne olympijská kletba. Po momentech slávy, kdy byla ve středu zájmu celého světa, totiž upadla v zapomnění olympijská sportoviště prakticky po celém světě.

Z téměř 80 tisíc sedaček na stadionu jich od srpna vandalové stačili desetinu vytrhat, takže se teď povalují v útrobách arény. Měděné dráty ve stropech a chodbách si přivlastnili další, kteří přišli rabovat. Někdo odnesl i bronzovou sochu novináře Mária Filha, po kterém se stadion oficiálně jmenuje.

Povrch hrací plochy by momentálně kvalitou stačil stěží na zápas okresního přeboru a zlepšení situace je v nedohlednu. Maracana byla dokonce odstřižena od dodávek elektrické energie kvůli milionovému dluhu u dodavatele. „Obavy o přítomnost a budoucnost stadionu Maracana jsou stále větší,“ stojí v lednovém prohlášení Fotbalové federace Rio de Janeira.

Ve městě pod slavnou sochou Ježíše Krista není Maracana zdaleka jedinou upomínkou na hry, která čelí rozkladu. Třeba provozovatelům olympijského golfového hřiště se nepodařilo sehnat dost platících zájemců o hru, takže museli sportoviště kvůli uzavřít. Dříve pečlivě udržované greeny tak zarůstají a pustnou.

Olympijská vesnice měla po skončení her nabídnout nový domov četným obyvatelům města a pomoci jim tak zlepšit jejich současnou situaci. Místo toho skončily byty v rukou několika málo mocných a předražené nájmy si nemůže prakticky nikdo dovolit platit. Město proslulé rozsáhlými chudinskými favelami by si přitom rozumný koncept sociálního bydlení zasloužilo.

Theresa Williamsonová z neziskové organizace Catalytic Communities sídlící v Rio de Janeiru uvádí pro list Guardian, že v souvislosti s olympiádou bylo ve městě přesídleno na 80 tisíc obyvatel, mnohdy pod tvrdým nátlakem. „Pro mnoho z nich je nyní situace horší než v minulosti. A to i předtím byli těmi chudými v tomto nerovném městě,“ říká Williamsonová.

Jedním z mála viditelných přínosů olympijských her pro brazilské velkoměsto tak zůstávají některá vylepšení v rámci dopravní infrastruktury a městské hromadné dopravy. Pohříchu ale tato zlepšení opět pociťují především vyšší vrstvy obyvatelstva, inovace se totiž zaváděly především v bohatých městských čtvrtích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie