Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olympiáda v Riu zabila slavný stadion Maracana. Podívejte se na jeho zkázu na fotografiích

Olympiáda v Riu zabila slavný stadion Maracana. Podívejte se na jeho zkázu na fotografiích

Jeden z nejslavnějších fotbalových stadionů světa Maracana posloužil Brazilcům jako dějiště úvodního a závěrečného ceremoniálu při loňských olympijských hrách v Rio de Janeiru. Vstoupí velkolepá akce do dějin jako událost, která nakonec způsobí destrukci slavného sportoviště?

Od roku 1950, kdy byla Maracana poprvé otevřena veřejnosti při příležitosti mistrovství světa ve fotbale, stadion nepřestal s výjimkou rekonstrukcí ani na chvilku žít sportem. Další slavná událost, která měla podtrhnout význam sportovní stavby, se ale s odstupem šesti měsíců ukazuje být spíš hřebíčkem do její rakve.

Před olympijskými hrami hrály na stadionu své domácí zápasy hned čtyři fotbalové týmy z Rio de Janeira – Flamengo, Fluminense, Vasco da Gama a Botafogo. Rekonstrukce sportoviště je z hřiště – a fanoušky z ochozů – vyhnala. Po hrách se na slavném stadionu objevovali fotbalisté ve srovnání se slavnou minulostí jen sporadicky. Pozastaveny byly také oblíbené exkurze, které na slavný stadion lákaly zástupy milovníků sportu.

Šest měsíců po hrách zeje slavná Maracana většinu času prázdnotou a dost možná se stane další z fascinujících staveb, které postihne olympijská kletba. Po momentech slávy, kdy byla ve středu zájmu celého světa, totiž upadla v zapomnění olympijská sportoviště prakticky po celém světě.

Z téměř 80 tisíc sedaček na stadionu jich od srpna vandalové stačili desetinu vytrhat, takže se teď povalují v útrobách arény. Měděné dráty ve stropech a chodbách si přivlastnili další, kteří přišli rabovat. Někdo odnesl i bronzovou sochu novináře Mária Filha, po kterém se stadion oficiálně jmenuje.

Povrch hrací plochy by momentálně kvalitou stačil stěží na zápas okresního přeboru a zlepšení situace je v nedohlednu. Maracana byla dokonce odstřižena od dodávek elektrické energie kvůli milionovému dluhu u dodavatele. „Obavy o přítomnost a budoucnost stadionu Maracana jsou stále větší,“ stojí v lednovém prohlášení Fotbalové federace Rio de Janeira.

Ve městě pod slavnou sochou Ježíše Krista není Maracana zdaleka jedinou upomínkou na hry, která čelí rozkladu. Třeba provozovatelům olympijského golfového hřiště se nepodařilo sehnat dost platících zájemců o hru, takže museli sportoviště kvůli uzavřít. Dříve pečlivě udržované greeny tak zarůstají a pustnou.

Olympijská vesnice měla po skončení her nabídnout nový domov četným obyvatelům města a pomoci jim tak zlepšit jejich současnou situaci. Místo toho skončily byty v rukou několika málo mocných a předražené nájmy si nemůže prakticky nikdo dovolit platit. Město proslulé rozsáhlými chudinskými favelami by si přitom rozumný koncept sociálního bydlení zasloužilo.

Theresa Williamsonová z neziskové organizace Catalytic Communities sídlící v Rio de Janeiru uvádí pro list Guardian, že v souvislosti s olympiádou bylo ve městě přesídleno na 80 tisíc obyvatel, mnohdy pod tvrdým nátlakem. „Pro mnoho z nich je nyní situace horší než v minulosti. A to i předtím byli těmi chudými v tomto nerovném městě,“ říká Williamsonová.

Jedním z mála viditelných přínosů olympijských her pro brazilské velkoměsto tak zůstávají některá vylepšení v rámci dopravní infrastruktury a městské hromadné dopravy. Pohříchu ale tato zlepšení opět pociťují především vyšší vrstvy obyvatelstva, inovace se totiž zaváděly především v bohatých městských čtvrtích.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744