Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olympijskou vítězkou v krasobruslení se stala teprve patnáctiletá Ruska Zagitovová

Olympijskou vítězkou v krasobruslení se stala teprve patnáctiletá Ruska Zagitovová

Patnáctiletá Ruska Alina Zagitovová se stala olympijskou vítězkou v krasobruslení. Za volnou jízdu dostala navlas stejnou známku jako dvojnásobná mistryně světa Jevgenija Medveděvová, tu ale  díky náskoku z krátkého programu porazila o 1,31 bodu. Kanaďanka Kaetlyn Osmondová získala bronz.

Zagitovová po triumfu na evropském šampionátu získala v první seniorské sezoně další zlato a stala se druhou nejmladší olympijskou vítězkou v krasobruslení. Američanka Tara Lipinská byla v roce 1998 v Naganu ještě o 26 dní mladší.

Úřadující juniorská mistryně světa také získala pro tým nezávislých sportovců z Ruska první zlatou medaili na hrách v Pchjongčchangu. Společně s Medveděvovou se pak postaraly o jediné individuální krasobruslařské medaile ruských závodníků.

Zagitovová jela jako první z favoritek na zlato. Ve volné jízdě tentokrát měla jedno zaváhání, když její výjezd z úvodního trojitého lutzu nebyl natolik dobrý, aby mohla zařadit trojitý rittberger v kombinaci. Zachovala však chladnou hlavu a obtížnou kombinaci zařadila za druhý lutz.

"Probíraly jsme to s trenérkou, že pokud by první kombinace neklapla, tak skočím druhý lutz s rittbergerem. Upřímně jsem ale byla v šoku, protože jsem byla připravená udělat všechno na první pokus. Ale tohle se může stát a každý sportovec se s tím musí vyrovnat. Je to další zkušenost, kterou jsem prošla," řekla Zagitovová. O něco málo zaostala za svou známkou z volné jízdy v soutěži družstev, ale bezpečně se usadila v čele.

Medveděvová, která musela kvůli zlomené zánártní kůstce vynechat prosincové finále GP i národní šampionát, potřebovala předvést nejlepší výkon sezony, aby měla šanci na zlato. To se jí povedlo, všechno odskákala a stejně jako Zagitovová dostala za provedení všech 12 prvků kladné známky od rozhodčích. Na rozdíl od mladší kolegyně ze stáje trenérky Eteri Tutberidzeové ale nezvolila obtížnou strategii zařazení všech skoků do druhé poloviny programu, kde je za ně desetiprocentní bonifikace.

Medveděvová skočila kombinaci flipu s toeloopem a lutz v první části volné jízdy a také kvůli tomu za Zagitovovou ve známce za techniku zaostala o 2,44 bodu. Ve volné jízdě to dohnala programovými komponenty, ale ze ztráty po krátkém programu neumazala ani setinu a zůstala v slzách druhá.

Bezprostředně po závodě mluvila hlavně o svých pocitech z volné jízdy na motivy tragického příběhu Anny Kareninové. "Dnes jsem se v programu cítila opravdu jako Anna Kareninová ve filmu. Dala jsem do toho všechno, co ve mně bylo, nechala jsem na ledě vše. Ničeho nelituju. Tohle zůstane navždy v mých vzpomínkách," svěřila se Medveděvová.

Druhou medaili na těchto hrách získala dvaadvacetiletá Osmondová. Ve volné jízdě si vylepšila osobní rekord téměř o deset bodů a bezpečně uhájila třetí příčku po krátkém programu před útočící Japonkou Satoko Mijaharaovou.

Úřadující vicemistryně světa Osmondová bronzem navázala na zlato ze soutěže družstev. Před čtyřmi lety v Soči byla sice členkou stříbrného kanadského týmu, ale v individuální soutěži skončila třináctá. Následující sezonu musela vynechat kvůli zlomenému kotníku a na MS se vrátila až loni. "Dlouho po minulé olympiádě jsem ani nevěděla, jestli na téhle budu závodit. Strašně moc to pro mě znamená, když vím, jak tvrdě jsem poslední čtyři roky bojovala. Můj hlavní cíl bylo skončit lépe než třináctá, což se mi povedlo. Zlepšila jsem se o deset míst, jsem nadšená," řekla.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1