Články odjinud

Olympijský šampion Nuis vytvořil nový rychlostní rekord. Na bruslích se řítil rychlostí 93 km/h

Olympijský šampion Nuis vytvořil nový rychlostní rekord. Na bruslích se řítil rychlostí 93 km/h

Dvojnásobný olympijský vítěz Kjeld Nuis stanovil nový rychlostní rekord na bruslích. Osmadvacetiletý Nizozemec při pokusu na přírodním ledu ve švédské Lulee dosáhl rychlosti 93 kilometrů v hodině. Pomohl mu k tomu speciální štít tažený osobním vozem, který před Nuisem na dvoukilometrovém rovném úseku minimalizoval odpor vzduchu.

„Kvalita ledu mě překvapila, ale pořád je to přírodní led, takže je trochu hrbolatý, ale člověk nad ním doslova letí. Brusle to nicméně rozvibrovalo a v rychlosti 93 kilometrů za hodinu se opravdu obtížně ovládaly,“ řekl Nuis na webu týmu Red Bull, který pokus zorganizoval.

„Když jsem vyjel zpoza větrného štítu, dostal jsem pořádnou ránu. Jako bych koukal z okýnka auta na dálnici. Přesně takový to byl pocit, jen člověk při tom jel na bruslích s noži o šířce 1,1 milimetru,“ popsal rychlobruslař, který na nedávných hrách v Pchjongčchangu vyhrál závody na 1000 a 1500 metrů.

Pokus absolvoval s delšími noži, než je obvyklé, a v nově vyvinuté ochranné kombinéze. Na tradičním čtyřsetmetrovém oválu dosahují nejlepší rychlobruslaři maximálních rychlostí kolem 60 km/h. Aktuální světový rekord na kilometru 1:06,42 představuje průměrnou rychlost 54,20 km/h.