Olympijský výbor požaduje větší nezávislost antidopingového systému | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olympijský výbor požaduje větší nezávislost antidopingového systému

Olympijský výbor požaduje větší nezávislost antidopingového systému

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) chce nezávislejší antidopingový systém, na který by neměly vliv sportovní svazy ani vlády zemí. Mělo by být také dané, kolik testů musejí podstoupit všichni sportovci, kteří chtějí startovat na mistrovství světa nebo olympijských hrách. Tresty by sportovcům i všem ostatním provinilcům měla udělovat mezinárodní sportovní arbitráž CAS. Je to součástí dvanácti podnětů pro zlepšení boje s dopingem, který na zasedání v korejském Pchjončchangu schválil výkonný výbor MOV.

Návrhy vycházejí z toho, co MOV požadoval již v minulosti. Světová antidopingová agentura (WADA) by měla být silnější a nezávislejší. „Považujeme za absolutně nezbytné mít antidopingový systém, který má stejný odstup od sportovních organizací a národních zájmů,“ uvedl na webu MOV prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Vedení olympijského hnutí navrhuje vznik nezávislé autority pro testování. Ta by měla vytvořit mezinárodní plán rozložení dopingových zkoušek, který by byl specifický pro každou disciplínu, nikoliv pro sportovní odvětví jako celek. Součástí tohoto plánu by měl být minimální počet testů pro každého sportovce, který má ambici startovat na MS nebo OH. Testy by na žádost této mezinárodní organizace prováděly národní antidopingové organizace.

Udělování postihů by mělo být v pravomoci arbitrážního soudu v Lausanne. CAS by měl posuzovat nejen provinění sportovců, trenérů, lékařů a funkcionářů, ale také pochybení sportovních organizací nebo národních antidopingových agentur a laboratoří, které postupují v rozporu s pravidly. „Nezávislá sankční pravomoc Arbitrážního soudu pro sport, kterou jsme si vyzkoušeli na olympijských hrách v Riu, byla dobrá zkušenost. Nebylo ani jediné odvolání proti rozhodnutí, které tam bylo přijato,“ uvedl Bach.

Myslí si, že by to prospělo nezávislosti, průhlednosti a jednotnosti posuzování dopingových kauz. Navíc by se na jednom místě rozhodovalo o případech, do kterých je zapleten sportovec i organizace.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.