Padesátiny Michaela Schumachera: Stav legendy F1 je i roky po osudném pádu nejasný

Michal Štěpanovský

03. 01. 2019 • 14:39

Legendární pilot formule 1 Michael Schumacher slaví 50. narozeniny. Od 29. prosince 2013, kdy si vážně poranil hlavu po pádu na lyžích, je jeho zdravotní stav nejasný a žije zcela skrytý zrakům okolí. Sedminásobného mistra světa F1 připomíná text od redakce Auto.cz.

Sejde z očí, sejde z mysli, říká jedno české přísloví. Jsou však výrazné osobnosti, o kterých to rozhodně neplatí. O jedné takové bude řeč.

Loučil se dvakrát

Budoucí šampion začínal v sezoně 1973 jako čtyřletý kluk s motokárami, později se přes juniorské formule a sportovní vozy Mercedes dostal až do formule 1. Vyučený automechanik debutoval v seriálu F1 v srpnu 1991 na Velké ceně Belgie. Měl štěstí. Tehdejší jezdec stáje Jordan Betrand Gachot měl konflikt s policií a dostal distanc. Tehdy dvaadvacetiletého Michaela doporučil manažer Willy Weber.

Schumi pro potíže se spojkou nedojel, ale o rok později se na stejném místě radoval z první výhry ve formuli 1. To už byl jezdcem stáje Benetton a v jejích barvách vybojoval v letech 1994 a 1995 dva tituly mistra světa. Dalších pět přidal v letech 2000 až 2004 jako hvězda stáje Ferrari.

V roce 2006 poprvé ukončil kariéru, u Ferrari však nadále působil jako poradce. Jeho plánovaný záskok za zraněného Felipeho Massu zhatily v létě 2009 Schumacherovy zdravotní problémy. Ještě koncem téhož roku ovšem podepsal tříletou smlouvu s Mercedesem.

Když se tehdy vracel do formule 1, čekal zřejmě lepší výsledky. U trojcípé hvězdy mu však nedokázali postavit auto, se kterým by mohl soupeřit s nejlepšími. Ross Brawn, který mu skvělými strategickými rozhodnutími pomohl k pěti titulům u Ferrari, tentokrát zklamal. Michaelovým maximem bylo třetí místo ve Velké ceně Evropy 2012. V listopadu téhož roku definitivně ukončil kariéru.

Proslul nekompromisním způsobem závodění, při němž neváhal zajít až za hranici pravidel.

Schumacherova vítězství i osudný pád si připomeňte v pokračování textu na Auto.cz >>>

SDÍLET