Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plíšková na trůn? Jen odklad, velkou šanci má už od Wimbledonu

Plíšková na trůn? Jen odklad, velkou šanci má už od Wimbledonu

Předvedla nejlepší výkon turnaje. Nejlepší antukářku současnosti dostala do třetího setu. V něm se však vidina Karolíny Plíškové coby nové světové jedničky rozplynula. Rumunka Simona Halepová ovládla semifinále a v sobotu si sama zahraje o titul i místo světové jedničky proti dvacetileté senzaci z Lotyšska Jeleně Ostapenkové. Plíšková zůstane po Roland Garros třetí, tím její atak trůnu ale zdaleka nekončí.

Pokud rozjetá Rumunka splní roli favoritky a ovládne sobotní finále, čeká ji příjemný bonus. Od pondělí se stane světovou jedničkou a na této pozici vystřídá Němku Angelique Kerberovou.

„Halepová mi tam úplně nepasuje. Karolíně by to tenisově slušelo daleko víc, ale ono to přijde, o tom jsem přesvědčený,“ prohlásil při hodnocení těsně prohraného semifinále v Paříži tenisový expert Vladislav Šavrda. „Zápas jsme prožívali, strašně jsme Káje přáli, aby uspěla, ale neuspěla. Věřím, že když se bude rvát dál, tak se toho jednoho dne dočká,“ doufal Plíškové trenér David Kotyza.Ten čas nemusí být vůbec daleko. Kotyza vede Plíškovou od začátku sezony, v její pomyslné polovině mají bilanci 32 výher a 9 porážek a ještě dva měsíce na to, aby pětadvacetiletá rodačka z Loun atakovala světový trůn.

Celý článek si můžete přečíst na webu iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1