Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po Jágrovi touží Nižněkamsk. S KHL ještě počkám, tvrdí český velikán

Po Jágrovi touží Nižněkamsk. S KHL ještě počkám, tvrdí český velikán

Calgary ani jiný klub NHL to možná nebude, Jaromír Jágr může začít sezonu v Rusku. Nově přinesl deník Sport-Express informaci, že se generální manažer Něftěchimiku Nižněkamsk rozhodl získat českého veterána do svých služeb. Rozhovory s jeho zástupci už prý probíhají a účastník KHL má údajně dostatek financí, aby splnil požadavky jednoho z nejlepších hokejistů historie.

Jágr už v KHL působil během výluky v sezoně 2004/05, kdy zakotvil v Omsku, do stejného klubu se vrátil v roce 2008 a v soutěži vydržel tři sezony. „KHL je pro mě rozhodně zajímavá, protože pokud nebudu hrát NHL, chci nastoupit na olympiádě. A pokud se chci dostat do sestavy pro Pchjongčchang, musím hrát v nejlepší lize z těch, ve kterých můžu nastoupit. A tou je KHL,“ zopakoval 45letý útočník v rozhovoru pro Sport-Express svoje přání dostat se na zimní hry v Koreji.Šéf Nižněkamsku Rail Jakupov podle Sport-Expressu už jedná s Jágrovými zástupci a je připravený vysázet na stůl tolik peněz, kolik bude chtít. Už dřív se spekulovalo o jeho námluvách s Magnitogorskem, jemuž vypadl suspendovaný Danis Zaripov. Z nich však sešlo. Jágr sám stále doufá, že nakonec odletí za oceán. „Existují tři nebo čtyři kluby, s nimiž rokujeme. Dokud nebudu mít jasno ohledně NHL, do Evropy se dívat nebudu,“ uvedl.

Odmítl rovněž jasně potvrdit ruskou variantu v případě, že se v NHL s nikým nedohodne

Více na iSport.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1