Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po lyžích začne Ledecká olympijskou sezonu i na snowboardu. Je favoritkou obřího slalomu

Po lyžích začne Ledecká olympijskou sezonu i na snowboardu. Je favoritkou obřího slalomu

Na sjezdovkách už pro Ester Ledeckou olympijská sezona začala a nyní se vrhne i na snowboard. Světový pohár se ve čtvrtek rozjede posedmé v italské Carezze a dravá Češka je favoritkou paralelního obřího slalomu. Mistryně světa v této disciplíně bude jednou z největších českých medailových nadějí na únorové olympiádě v Pchjongčchangu.

Na lyžích začala Ledecká sezonu výborně a sedmým místem ve zkráceném sjezdu v Lake Louise si zlepšila maximum. Na "prkně" je ale úspěšnější - je dvojnásobnou světovou šampionkou i vítězkou Světového poháru v paralelních disciplínách.

V Carezze může dosáhnout na jubilejní desátou výhrou v seriálu SP. Cílem je ale olympiáda, slovo, které se u ní v týmu nesmí ozvat. "Já se těším na celou sezonu, na všechny závody," řekla dvaadvacetiletá Ledecká před zimou.

Ještě vylepšit její jízdu se nově snažil bývalý americký závodník Justin Reiter. Jezdit bude Ledecká na speciálně připraveném snowboardu na míru od výrobce SG Snowboards. "Dělají mi každý detail, aby mi sedělo," pochvalovala si.

Olympijskou disciplinou je pouze paralelní obří slalom, ve Světovém poháru se ale jezdí stále i paralelní slalom. Ledecká považuje za potřebné obě disciplíny. "Protože jsou důležité pro techniku," vysvětlila dcera zpěváka Janka Ledeckého.

K největším konkurentkám české hvězdy by měly patřit olympijská vítězka obřího slalomu ze Soči Patrizia Kummerová ze Švýcarka, Rusky Aljona Zavarzinová, Jekatěrina Tuděgeševová a Rakušanky v čele s Julií Dujmovitsovou.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1