Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední stovka Usaina Bolta. Odchází sprinter, který proměnil tvář atletiky

Poslední stovka Usaina Bolta. Odchází sprinter, který proměnil tvář atletiky

Ještě jednou si stoupne na start závodu na sto metrů, naposledy se usměje do kamery a pak… Možná vyhraje, možná ne. Určitě ale bude hlavní postavou celého atletického šampionátu. Usian Bolt se na mistrovství světa v Londýně loučí s úspěšnou kariérou. Kariérou, která od základů změnila atletiku.

Není v roli jasného favorita, přesto mu Londýn leží u nohou. A atletický svět s ním. Usian Bolt má ve svých 31 letech před sebou poslední velký individuální závod v životě. Už jen jeho devatenáct zlatých medailí je impozantních, největší Boltovo dílo však nespočívalo jen v rychlém běhu a sbírání cenných kovů.

Ostatně není ani pravdou, že Bolta nikdo neporazil. Když pomineme finále stovky na MS v jihokorejském Tegu před šesti lety, kde ulil start a rozhodčí ho diskvalifikovali, prohrál Bolt finále na velké akci ještě jednou. V roce 2007 v japonské Ósace ho na dvoustovce udolal tehdejší fenomén Tyson Gay.

„Starosti za hlavu, bavte se“

Porážka Bolta nakopla. Před Ósakou byl jiným sportovcem. Floutkem, který si užíval nočního života a spíše než na dráze běhal po diskotékách nebo obrážel fast foody. Až kolem dvacítky začal brát atletiku vážně. Změnil se, díky čemuž pomohl změnit atletiku.

 

Stejně jako Bolt byla i královna sportu tehdy úplně jiná. Stagnovala, postrádala velkou celebritu. Sprinteři o triumfy přicházeli kvůli dopingovým skandálům. Marion Jonesová, Tim Montgomery, Justin Gatlin, Maurice Greene, Tyson Gay nebo Asafa Powel. Ti všichni se nakonec museli úspěchů vzdát.

Kdy jdou do akce české naděje?
Ve stínu Boltovy rozlučky proběhnou v Lonýdně i další disciplíny. V nich má Česko hned několik medailových želízek. Jako první se mohou v neděli 6. srpna blýsknout koulaři Tomáš Staněk a Ladislav Prášil. O dva dny později proběhne finále oštěpařek (snad i s také loučící se Barborou Špotákovou) a běhu na 400 metrů, kde by mohl překvapit Pavel Maslák. Největší naděje vkládají fanoušci do ženské 400 s překážkami a obhájkyně prvenství Zuzany Hejnové. Ta poběží ve čtvrtek 10. srpna. V sobotu 12. srpna vyvrcholí soutěž oštěpařů s Vítězslavem Veselým nebo Jakubem Vadlejchem. A cenný kov by s trochou štěstí mohla přivést i poslední den závodící chodkyně Anežka Drahotová.

Boltovy výsledky jsou tak neuvěřitelné, že také jeho z nedovolené podpory čas od času obviňují. Nikdo mu však nekalost nedokázal, kontrolami vždy prošel. Sám proti dopingu brojí. „Přestaňte s tím, nebo atletiku zahubíte,“ vzkázal nyní podvodníkům.

Je to i jeho zásluha, že atletika přežila velkou kauzu kolem odhalení ruského státem řízeného dopingového programu. Jako by fanouškům řekl: Zapomeňte na problémy a bavte se. Jaký rozdíl oproti jeho předchůdcům.

Tvrdí hoši vyšli z módy

Když v roce 2008 stál v Pekingu na startu olympijského finále, působil jako přízrak z jiné galaxie. Nejen kvůli na první pohled neohrabané vytáhlé postavě. Svoji hravost z diskotékových dob si přenesl na stadion. Diváci zvyklí na plně soustředěné atlety s výhrůžným pohledem najednou viděli kluka, co se směje a dělá ze závodu show.

Smát se mohl i na konci, kdy vyhrál. Závěr vyklusal, za což schytal kritiku od tehdejšího šéfa Mezinárodního olympijského výboru Jacquese Rogga. „Je to veselý a hravý kluk,“ bránil ho trenér Glen Mills.

Svět tvrdých hochů byl definitivně na odpis. Teď vládl Bolt a všichni chtěli být jako on. „Když se podíváte na start stovky v Riu, spousta atletů se snažila napodobit jeho vystoupení. Udělal atletiku zábavnější, sledovaly ho děti na celém světě. Byl jako zjevení,“ hodnotí komentátor BBC Brendan Foster.

Jak rychle poběží?

Jako z jiného světa působily i jeho výkony. Co víc, byl továrnou na příběhy. O každém jeho startu by se dala napsat kniha. Stovku běhal prvním rokem, když hned dvakrát vylepšil světový rekord. Kdyby chtěl, mohl ji v Pekingu zvládnout ještě rychleji než za 9,69.

O kolik? To už asi nikdo nezjistí. Rok nato ale, tentokrát už bez závěrečného výklusu, vylepšil rekord o propastných 11 setin.

„Kdyby zlepšil svůj reakční čas, mohl běžet za 9,53. Kdyby ho poháněl maximálně povolený vítr o síle 2 metry za sekundu, svůj čas by mohl stáhnout o dalších 5 setin na 9,48 sekundy. V nejvyšší povolené nadmořské výšce by ubral další tři setiny,“ spočítal v roce 2012 matematik John Barrow univerzity v Cambridge.

Nešlo ale jen o čísla. Když při obhajobě světového zlata v Tegu ulil start, fanoušci trpěli s ním. Před dvěma lety mu zase atletický svět fandil v souboji s několikanásobným dopingovým hříšníkem Justinem Gatlinem.

Bitva „dobra proti zlu“ měla v očích příznivců symbolizovat očistu sportu po ruském skandálu. A Bolt to zase dokázal. Navzdory problémům a špatné formě znovu ovládl velké finále.

Atletický Muhammad Ali

Image showmana a „pana neporazitelného“ pomáhala atletice i jemu samotnému. „Chtěl bych jako první atlet v historii vydělávat více než deset milionů dolarů ročně,“ prohlásil sebevědomě v roce 2008. Nyní mu za každých 12 měsíců přistane na kontě 34 milionů. Jeho startovné činilo až 350 tisíc dolarů. To jsou dříve nepředstavitelné sumy.

Velké sponzory přitáhl i k celému sportu. Šéf Mezinárodní atletické federace Sebastian Coe ví, že bude těžké jamajskou legendu nahradit. „Usain Bolt je génius. Nemohu si vzpomenout na nikoho jiného kromě Muhammada Aliho, kdo by měl takový vliv ve svém sportu i mimo něj,“ vysekl mu poklonu.

Bolta však v posledních letech brzdilo chatrné zdraví. Měl problémy se zády. I proto není překvapením, že chce odejít, dokud se může měřit s nejlepšími. Ne jako stín někdejšího „blesku“. Atletika musí hledat nové taháky.

Nástupce se možná vyjeví už v Londýně. Ačkoli Boltův největší konkurent nakonec nepoběží. Trojnásobného olympijského medailistu a s časem 9,69 (byť ho zaběhl s nepovolenou podporou větru) nejrychlejšího muže roku Kanaďana Andreho de Grasseho vyřadil zraněný stehenní sval na pravé noze.

Bolt letos běžel nejrychlejší stovku za 9,95. Opět se zdá, že není ve formě. Přesto tvrdí, že je připraven a na otázku, jestli je stále nejrychlejší, odpovídá: „Bezpochyby!“

Rozloučí se jako šampion? Jasno bude v sobotu po 22. hodině.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1