Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poteče krev i miliardy. Tohle si o zápasu století Mayweather versus McGregor myslí čeští bijci

Poteče krev i miliardy. Tohle si o zápasu století Mayweather versus McGregor myslí čeští bijci

Souboj giganta boxu s velikánem MMA. Zápas Floyda Mayweathera a Conora McGregora cloumá světem, skoro každý na něj má názor a chce jej vidět. Jejich setkání v ringu vydělá víc než jakýkoli jiný boxerský zápas v historii. Zatímco jeden je v boxu největší autoritou, druhý je teprve začátečníkem. I tento fakt ale provokuje fanoušky po celém světě k nekonečným úvahám, má-li McGregor mezi šestnácti provazy vůbec šanci.

A jak to vidí hvězdy českých bojových sportů? Server iSport.cz jim položil dvě otázky:

  • Co si o souboji myslíte?
  • Jaký očekáváte výsledek?

Rudolf Kraj (39 let, boxer)

Rudolf KrajRudolf Krajautor: Jaroslav Legner (Sport)

1) Podle mě jde jenom o peníze a to takové, že by McGregor musel v kleci udělat tak třicet zápasů a možná ještě víc! A takhle to bude mít za chvilku.

2) A výsledek? Je to bojový sport, stát se může všechno. Když bude Floyd v normální formě, tak si Conor ani neškrtne! Mayweather dlouho neboxoval a neviděl jsem ho, ale bude-li připravený jako na předešlé zápasy, Ir nemá šanci.

Lukáš Konečný (39 let, boxer)

Lukáš KonečnýLukáš Konečnýautor: Deník Sport

1) Není to klasický velký očekávaný zápas. Jde jen o show, o vydělání peněz. Na průběh zápasu jsem zvědavý, ne proto, že bych třeba čekal nějaké překvapení. Obávám se ale, že Mayweather bude taktizovat, aby bavil diváky a získal další možnost na vydělání snadných peněz a podobně.

2) Za normálních okolností Floyd Connora ztrapní, ale jak jsem psal výše, mám trochu obavy z taktizování, předem domluveného průběhu zápasu a podobně.

Lucie Sedláčková (22 let, boxerka)

Lucie SedláčkováLucie Sedláčkováautor: Michal Beránek (Sport)

1) Můj názor je, že tohle se nikdy nemělo stát. Z hlediska bojového umění, je to blbost, v porovnání je to stejné, jako by vyzval desetibojař specialistu v oštěpu. Z hlediska businessu je to nejspíš dobrý tah pro dnešní generaci. Dnešní generace zajímá v první radě peníze a v druhé řadě show. Pro mě jsou oba dva bojovníci a dobří sportovci v každé své disciplíně. Jsou to osobnosti, které tohle nemají zapotřebí.

2) Já pevně doufám, že si Floyd užije svůj poslední zápas a vyrovná tak své skóre a Conorovi přeji, aby si užil slávu, kvůli které to celé divadlo dělá.

Lucie Pudilová (23 let, MMA zápasnice v UFC)

Lucie PudilováLucie Pudilováautor: Barbora Reichová (Sport)

1) Hra peněz.

2) Floyd Mayweather má profesionální skóre 49:0 a aby překonal legendárního Rockyho Marciana, schází mu jedno vítězství. Na druhou stranu Conor McGregor je momentálně nejpopulárnějším zápasníkem a vlastníkem dvou titulů ve dvou váhových kategoriích v UFC, v nejrychleji rozvíjejícím sportu na světě, MMA. Vzhledem k tomu, že jsem zápasnice MMA a zápasím ve stejné organizaci jako Conor, tak fandím pochopitelně Conorovi. Vyhrát může kdokoliv.

Odpovědi dalších Čechů čtěte na serveru iSport.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1