Potvrzeno: Čeští hokejisté ve čtvrtfinále vyzvou Ameriku, Kanada se utká s Ruskem | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potvrzeno: Čeští hokejisté ve čtvrtfinále vyzvou Ameriku, Kanada se utká s Ruskem

Potvrzeno: Čeští hokejisté ve čtvrtfinále vyzvou Ameriku, Kanada se utká s Ruskem

Na hokejovém mistrovství světa v Dánsku se rozhodlo o posledních účastnících play off i složení čtvrtfinálových dvojic. Čeští hokejisté budou hrát se Spojenými státy americkými ve čtvrtek v Herningu od 16:15.

Další čtvrtfinálové dvojice tvoří Rusko a Kanada, Finsko se Švýcarskem, jež nedalo možnost bojovat o postup Slovákům, a Švédsko s Lotyšskem, které díky jedinému gólu zápasu sebralo postupové sny ve vzájemném bitvě domácímu Dánsku.

Američané jsou v posledních letech tradičním soupeřem národního mužstva v play off na velkých akcích, a většinou hned na úvod vyřazovacích bojů. Naposledy se oba celky utkaly v únoru ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Pchjongčchangu, kdy o výhře Čechů 3:2 po dramatickém průběhu rozhodl v nájezdech zkušený útočník Petr Koukal.

„Mají vynikající hráče v útoku, slabina by se ale dala najít v jejich mladé a ne až tolik zkušené obraně. Koukal jsem se na jejich dnešní zápas s Finy, kteří hnali všechno do předbrankového prostoru. A bylo vidět, že Američani tam jsou zranitelní,“ uvedl asistent trenéra českého týmu Václav Prospal.

Skupinu A, v níž skončili čeští hokejisté třetí, nakonec ovládlo Švédsko, které po výhře 3:1 nad Ruskem zůstalo jediným neporaženým celkem turnaje. Obhájci titulu si tak vysloužili možnost hrát s teoreticky nejpřijatelnějším protivníkem ze skupiny B na úvod play off.

Švýcarsko přehrálo Francii zcela jednoznačně 5:1 a rázně tak odmítli varianty, podle nichž by měli ve vyřazovacích bitvách chybět. Slovákům tak už následně nebyla vůbec nic platná výhra 7:4 nad již sestoupeným Běloruskem, které nakonec v Dánsku nedosáhlo ani na jediný bod. Slováci skončili celkově devátí.

Ve skupině B byla dnes největší pozornost upřena na večerní závěrečný souboj, v němž o výhře Lotyšska rozhodla už v 10. minutě trefa útočníka Andrise Džerinše, který poslední dvě sezony oblékal dres extraligového Hradce Králové.

Dánové nedokázali najít recept na překonání bezchybného Elvise Merzlikinse, jenž vychytal díky 19 úspěšným zákrokům čisté konto. Lotyšsko si čtvrtfinále zahraje po devíti letech.

Finové vyhráli skupinu díky vysoké výhře 6:2 nad dosud neporaženým výběrem USA. Právě vzájemné utkání jim pomohlo při shodném zisku 16 bodů obou mužstev. Američané se poprvé prosadili až při čtyřbrankovém manku v závěrečné desetiminutovce. Hattrick si připsal Sebastian Aho. Finové tak po Kanadě (5:1) vyučili čtyřbrankovým rozdílem ve skóre i druhého ze zámořských favoritů.

Kanada si s přehledem zajistila třetí místo vítězstvím 3:0 nad Německem. Po dvou bodech si připsali útočníci Ryan Nugent-Hopkins a Connor McDavid. Brankáři Darcymu Kuemperovi stačilo na čisté konto 12 zákroků.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.