Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Považuji to za dovršení svého díla, prohlásil po schválení stanov Berbr

Považuji to za dovršení svého díla, prohlásil po schválení stanov Berbr

Místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr považuje dnešní schválení novely stanov, která zabrání při budoucí volbě předsedy FAČR možnosti patu, a tím pádem odvrátila i hrozbu ustavení normalizační komise ze strany FIFA a UEFA, za dovršení svého díla. Připustil, že měl do poslední chvíle obavy, aby návrh stanov na valné hromadě v Praze prošel.

Zatímco za Čechy hlasovalo pro novelu všech 128 delegátů, za Moravu bylo pro 43 ze 73, proti bylo 26 delegátů a čtyři se zdrželi hlasování. „Měl jsem obavu. Pracovali jsme ještě tady na chodbách, ani tady to ještě nebylo jisté," řekl na tiskové konferenci Berbr. „Považuji to za dovršení svého díla,“ dodal.

Proti návrhu, který od druhého kola ruší při volbě předsedy stávající dvoukomorový systém hlasování a dává výhodu Čechám, byly kluby z nižších soutěží na Moravě. „Na Moravě není normální situace, co se týče vývoje politiky ve fotbale. Jestliže 30 klubů divize chce ovládat fotbalový orgán, který má 300 tisíc lidí, a ignorují dohodu, kterou podepíší vrcholní představitelé Moravy, tak je to pro mě něco nemocného,“ uvedl Berbr.

„Morava si musí uvědomit, že politiku nemohou dělat kluby divizí, ale dělají ji vrcholný představitel, to znamená místopředseda, a kraje,“ dodal Berbr, který je považovaný za jednoho z vládců českého fotbalu.

Obě komory se o změně stanov dohadovaly od valné hromady vloni v červnu, která skončila patem a nezvolila nového předsedu. To se povedlo až v prosinci, ale novela stanov ani tehdy neprošla. Teprve v dubnu se komory dohodly na úpravě, kterou její představitelé podepsali a dnes ji schválila valná hromada. Pokud by se to opět nepodařilo, hrozila by v České republice mezinárodní normalizační komise, která by mohla převzít funkce výkonného výboru a sama předložit návrh na změnu stanov.

„Před rokem jsme nezvolili předsedu, protože Morava se zablokovala a říkali, že za to můžeme my tím, že jsme nepřipustili Olomouc a Karvinou. Za půl roku jsme zvolili předsedu, ale nezměnili stanovy. Zase říkali důvod, že tady byl (vyslanec UEFA) Surkis, který mluvil rusky. Já jim nabízel, aby se v posledním kole sečetly hlasy, to odmítli,“ uvedl Berbr.

„Dneska jsem měl strach, že to odmítnou znovu, a muselo by dojít ke zrušení komor. Moje přání to bylo, ale na rovinu říkám, pro mě jsou podání ruky a slib svaté, natož když něco podepíšu. Takže pro mě jednoznačně z toho vyplývalo, že celou českou komoru povedu k tomu, aby se podepsaná dohoda (z dubna) dodržela,“ uvedl Berbr.

Je přesvědčen, že pokud by prošel návrh na tajné hlasování, novelu by valná hromada dnes opět nezvolila. "Dopadlo by to špatně. Schovali by se za to tajné hlasování, identita by nebyla vidět," dodal vlivný funkcionář.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1