Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozdravy pro Peltu do vazby. Míra chodí v teplákách, znělo z kotle Plzně

Pozdravy pro Peltu do vazby. Míra chodí v teplákách, znělo z kotle Plzně

Jablonecké zápasy sledoval Miroslav Pelta v drtivé většině přímo na tribuně. Dlouholetý šéf klubu a předseda fotbalové asociace ale v sobotu na utkání s Plzní (2:2) chyběl. Kvůli vyšetřování kauzy týkající se zneužívání dotací pro sport momentálně sedí ve vazbě. Jablonecký kotel připravil šéfovi českého fotbalu speciální transparent s pozdravem do vězení, plzeňští fanoušci zase zpívali posměšně o tom, jak Pelta chodí v teplácích. Na hlavu českého fotbalu si vzpomněli i fanoušci Baníku při zápase s Varnsdorfem.

Pro fotbal jde o mimořádně nepříjemnou situaci. Hlavní představitel FAČR Miroslav Pelta sedí kvůli podezření z dotačních podvodů ve vazbě a fotbalové hnutí je značně paralyzováno. V týdnu proběhl zátah i v Jablonci, který Pelta stále spoluvlastní.

„Hráči vnímají, že se něco děje, ale pořádně neví, o co v celém případu jde, až tak je to nebere. Pan Pelta mezi nás nepřicházel, nevídali ho, není to nic, co by je mělo brzdit. Po fotbalové stránce jsme se na utkání chystali bez stresu,“ prohlásil po remíze 2:2 s Plzní jablonecký trenér Zdeněk Klucký.

Severočeští fanoušci na dlouholetého majitele klubu, který pro jablonecký fotbal dýchá, nezapomněli. Při sobotním zápase rozvinuli transparent s nápisem PDW Míra čili zkratku znamenající v polštině pozdrav do vězení. Přidali i známý pokřik „Pelta ven“ – ten skandují fanoušci, kteří šéfa české kopané nemají v oblibě. V současné situaci se ale úplně změnil jeho význam... Na tribuně to všechno sledovala Peltova manželka Simona.

„Doufáme, že jsme panu Peltovi udělali radost,“ usmíval se střelec dvou domácích branek Martin Doležal. „Před zápasem to v hlavách asi bylo, ale při hře na to člověk nemyslí. Samozřejmě situaci vnímáme, ale nechceme se tím moc zaobírat. Soustředíme se sami na sebe a chceme ligu důstojně dohrát. Nechtěl bych se v tom patlat. Dostali jsme nějaké instrukce, těch se držíme a nechceme to dál řešit,“ dodal zkušený útočník.

Z Peltova zadržení si naopak utahovali plzeňští fanoušci, kteří dlouhodobě proti vrcholnému funkcionáři protestují. „Míra Pelta chodí v teplákách,“ spustil západočeský kotel v Jablonci krátce po vedoucí trefě Andrease Ivanschitze.

TEXT VYŠEL NA SERVERU iSPORT.CZ, DALŠÍ INFORMACE O PELTOVĚ KAUZE ČTĚTE ZDE.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1