Před 70 lety Emil Zátopek poprvé ohromil svět. Na olympiádě v Londýně si doběhl pro zlatou medaili | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před 70 lety Emil Zátopek poprvé ohromil svět. Na olympiádě v Londýně si doběhl pro zlatou medaili

Před 70 lety Emil Zátopek poprvé ohromil svět. Na olympiádě v Londýně si doběhl pro zlatou medaili

Před 70 lety, 30. července 1948, získal legendární atlet Emil Zátopek první zlatou olympijskou medaili, když na olympiádě v Londýně vyhrál běh na 10 km. Celkem na olympijských hrách v roce 1948 a 1952 v Londýně a Helsinkách získal čtyři zlaté a jednu stříbrnou medaili, včetně trojkombinace tratí na 5000 metrů, 10 000 metrů a maratonu. Na maratonské trati v Helsinkách navíc závodil úplně poprvé – a překonal olympijský rekord o šest minut.

Zátopek se narodil 19. září 1922 v chudé rodině, ve svých šestnácti letech začal pracovat v Baťově obuvnické továrně ve Zlíně. Běhat začal vážněji v 18 letech a v roce 1944 již pokořil český rekord v běhu na 2000, 3000 a 5000 metrů. Trojnásobný vítěz ankety o nejlepšího sportovce světa (1949, 1951 a 1952) byl v roce 1999 vyhlášen českým olympionikem století, přední příčky obsadil i v různých anketách o nejlepšího sportovce století. Patří k nejslavnějším běžcům atletické historie. Zemřel v listopadu 2000.

Zátopkova dosud žijící pětadevadesátiletá manželka Dana (narozená ve stejný den jako on) byla výbornou oštěpařkou. Vyhrála zlatou medaili na LOH 1952 a také stříbro na LOH 1960.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.