Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Překonal dvakrát únavový syndrom, v Turecku už psychice podlehl. Tragédie fotbalisty Rajtorala

Překonal dvakrát únavový syndrom, v Turecku už psychice podlehl. Tragédie fotbalisty Rajtorala

Byl velkým fotbalovým talentem. Dotáhl to k mistrovským titulům s Plzní i startům v reprezentaci. Slibně rozjetou kariéru Františka Rajtorala ale zbrzdil únavový syndrom. Dvakrát jej překonal. Psychické problémy ale nakonec fotbalového univerzála dohnaly až k sebevraždě.

„Franto, budeš nám chybět. Celá viktoriánská rodina truchlí, fotbal jde zcela stranou…“ napsala na Twitter fotbalová Viktoria Plzeň. Najednou celý tým přestal vnímat odpolední porážku od Sparty. Myšlenkami byl s někdejším spoluhráčem.

Rajtoral v Plzni dosáhl největších úspěchů kariéry. Získal čtyři tituly, zahrál si Ligu mistrů, dostal se do reprezentace. Za český nároďák válel například na Euru 2012, kde tým tehdejšího kouče Michala Bílka došel do čtvrtfinále.

Ačkoli to vypadá jako fotbalová pohádka, často se Rajtoralův příběh podobal spíše hororu. Už během angažmá v Ostravě bojoval s únavovým syndromem. Překonal ho a nastartoval cestu za zmíněnými úspěchy. Na podzim roku 2013 ale náhle z trávníků zmizel. Vrátil se až za několik měsíců.

 

„Cítil jsem, že se mi vrací věc, se kterou jsem se pral před časem v Ostravě. Nechtěl jsem si to připustit, ale došlo to postupně do stadia, kdy už jsem si musel dát odpočinek, vypnout. Postihlo mě navíc i svalové zranění,” popisoval tehdy s tím, že nejde jen o únavový syndrom, ale i o další potíže.

„Zlomená hlava je horší než zlomená noha“

Psychicky na tom Rajtoral nebyl dobře. Jenže jak krátce po tragédii zdůraznil na Twitteru Rajtoralův kamarád a další někdejší reprezentant Jan Rajnoch, o duševních problémech sportovců se velice často mlčí.

 

„Když to někdo řekne na rovinu, akorát se všichni smějou, že je blázen… zlomená hlava je horší než zlomená noha,” napsal.

Jeho slova potvrzují i experti. Nejde přitom jen o únavový syndrom. I když právě ten je často příčinou tragédií. Podle statistik je nejčastějším příčinou úmrtí pacientů trpících touto nemocí sebevražda.

„Sportovec může trpět takovým vyčerpáním motivace, že se k tomu opravdu uchýlí. Únavový syndrom se stal trochu takovou diagnózou, že když se neví co, tak se to svádí právě na něj. Přitom má jasná imunologická kritéria. Sice často spojená s psychikou, ale je nutné to odlišit třeba od deprese,“ prohlásil pro server Lidovky.cz profesor Pavel Kolář, který o přední české sportovce dlouhodobě pečuje.

Třetí ránu už nevstřebal

Rajtoral dvakrát psychické problémy překonal. V tureckém exilu, kam s parťákem Danielem Kolářem zamířil po odchodu z Viktorie Plzeň, se mu ale zřejmě vrátily. Kolář náročné prostředí plné nejistoty nedávno opustil, Rajtoral v něm zůstal.

„Každá nemoc je jen informací o tom, kolik si toho člověk naložil. Tím nemíním jen fyzickou námahu, bez které se vrcholový sport neobejde, ale i mohutný stres – tlak na výkon, tlak médií, problémy osobního života,“ upozorňoval na Lidovky.cz další lékař Jan Hnízdil.

Právě osobní život, konkrétně rodinné problémy, teď podle tureckých médií hořký příběh Františka Rajtorala definitivně ukončily.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744