Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiéra pro O2 Arénu. Bude hostit nový sport, promotéři hlásí vyprodáno

Premiéra pro O2 Arénu. Bude hostit nový sport, promotéři hlásí vyprodáno

Přestože pražská O2 Aréna ve Vysočanech stojí již 13tým rokem, teprve nyní bude poprvé hostit večer zaslíbený zápasům MMA - bojovému sportu, který v sobě kombinuje jednotlivé styly boje. V prestižním zápase se tam proti sobě 7. prosince postaví Petr Ondruš a Karlos Vémola, kteří si to rozdají o pás šampióna polotěžké váhy. 

Bude to jeden z nejadrenalinovějších večerů, které pražská hala kdy hostila. Nic lepšího v České republice ještě k vidění nebylo. „Je to nejlepší fightcard, která se kdy v České republice představila,“ souhlasí pro INFO.CZ Petr Kareš, promotér organizace XFN, která souboj pořádá.

Už dochází i na tradiční předstartovní popichování mezi oběma hvězdami večera. „Ondruš má ještě pár týdnů života, bude lítat jako hadrovej panák,“ tvrdí pro deník Sport před startem Vémola, který však nedávno prodělal operaci krční páteře.

Kromě hlavního fightu se proti sobě postaví i další zvučná jména tohoto drsného sportu. Současná největší hvězda českého MMA Patrik Kincl nastoupí v zápase, který rozhodne o jeho vstupu do americké ligy snů UFC.

Český šampión těžké váhy Viktor Pešta pak vyzve dalšího soupeře ze světové špičky. Zápasník týmu Floyda Mayweathera a uzbecký rodák s českým srdcem, Makhmud Muradov, se představí v posledním zápase v ČR. V zápase dvou generací se nakonec střetne Petr “Monster” Kníže s Davidem Kozmou.

Organizátoři zatím hlásí čtyři tisíce prodaných vstupenek a očekávají, že dva tisíce jich ještě prodají. „Je to určitě největší událost bojových sportů v České a Slovenské republice,“ říká Kareš. „Rozpočet akce je několik milionů korun, bude to opravdu velké,“ dodává promotér.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1