Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Premiéra videorozhodčího v českém fotbale: Potvrdil úvodní gól zápasu Sparty s Mladou Boleslaví

720p360p

Videorozhodčí hned při premiéře v první fotbalové lize pomohl potvrdit úvodní gól zápasu mezi Spartou a Mladou Boleslaví, jelikož nebylo jasné, zda míč přešel čáru. Sudí Karel Hrubeš sice branku správně uznal už během hry, následně ale přibližně 20 vteřin situaci konzultoval s videorozhodčím Romanem Hrubešem, který jeho rozhodnutí potvrdil jako správné.

Ve 12. minutě centroval sparťan Eldar Čivič, míč se však snesl až na zadní tyč a od ní se odrazil do debutujícího gólmana Martina Jedličky. Ten si ho smolně srazil do branky a rychle ho zase vytáhl zpátky do hřiště. Z pohledu sudího tak bylo složité vidět, zda míč přešel celým objemem brankovou čáru.

720p 360p
Zavedení videorozhodčího zaručí spravedlnost během utkání, shodují se Čivič se Stronatim

"Chtěl jsem dát centr a byl jsem překvapený, že to byla branka. Ale pak jsem viděl, jak to gólman vytahoval zpoza čáry. Takže jsem si byl jistý, že to byl gól," řekl novinářům po výhře 3:0 Čivič.

"Věděl jsem hned, že je to gól. Ani jsem nedoufal, že to video změní. Já jsem ale proti videu. Rozhodčí by se takhle neměli ponižovat, jsou to kvalitní rozhodčí. Jsme furt lidi a měli by to řešit lidi," prohlásil brankář Jedlička.

Sudí Karel Hrubeš branku uznal, zároveň ale dal gestem přiložení prstu k uchu jasně najevo, že čeká na potvrzující informaci od videorozhodčího. Po zhruba 20 sekundách nakreslil do vzduchu symbol obdélníku, čímž dal najevo, že video gól potvrdilo. Ani nevyužil možnosti sám se na situaci podívat na připravené obrazovce.

720p 360p
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Mladá Boleslav 3:0. Jasná výhra, úvodní gól potvrdilo video

"Došlo k situaci, kdy šel míč za čáru. Pohledem jsem zkontaktoval asistenta, který standardně signalizoval gól během k půlící čáře. Já branku uznal, ale jelikož z mého pohledu nebylo zřejmé, že byl míč za brankovou čárou, požádal jsem o potvrzení gólu. Následně mi bylo potvrzeno z videovozu, že branka byla uznána správně," řekl Karel Hrubeš.

"Při dosažení branky videorozhodčí situaci automaticky přezkoumává. V této situaci mohli vzniknout pochybnosti, zvláště když brankář svým tělem bránil rozhodčímu ve výhledu. Byť signalizace asistenta byla jasná, šlo o dvojitou kontrolu," uvedl videorozhodčí Roman Hrubeš.

"Z pohledu hlavních kamer to nešlo potvrdit, ale měli jsme záběry z dalších dvou kamer za brankou a podle jednoho z nich jsme rozhodli. Tak doufám, že se ke mně teď nedostane záběr, který odhalí, že to gól nebyl," dodal Roman Hrubeš s úsměvem.

Během utkání videorozhodčí přezkoumával více situací, chybu sudího ale neodhalil a do hry už nezasahoval. "Přezkoumávali jsme všechny tři branky a jen jsem sudímu potvrdil, že byly regulérní, že tam nedošlo k porušení pravidel. Řešil jsem ještě dvě situace v pokutových územích. Jednalo se o běžné souboje bez nutnosti nařídit pokutový kop," dodal Roman Hrubeš.

Duel 16. kola mezi Spartou a Mladou Boleslaví byl prvním, který využil videorozhodčího v ostrém online režimu. Ligová fotbalová asociace, řídící profesionální soutěže, se do projektu videorozhodčího přihlásila vloni. V jarní části minulé sezony se video v první lize testovalo v offline režimu ve 24 utkáních a letos na podzim se technologie zkoušela už v ostrém online režimu v devíti zápasech juniorské ligy. Od jarní části této sezony by mělo být video nasazeno vždy do jednoho utkání v rámci kola.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1