Premiéra videorozhodčího v českém fotbale: Potvrdil úvodní gól zápasu Sparty s Mladou Boleslaví | info.cz

Články odjinud

Premiéra videorozhodčího v českém fotbale: Potvrdil úvodní gól zápasu Sparty s Mladou Boleslaví

Videorozhodčí hned při premiéře v první fotbalové lize pomohl potvrdit úvodní gól zápasu mezi Spartou a Mladou Boleslaví, jelikož nebylo jasné, zda míč přešel čáru. Sudí Karel Hrubeš sice branku správně uznal už během hry, následně ale přibližně 20 vteřin situaci konzultoval s videorozhodčím Romanem Hrubešem, který jeho rozhodnutí potvrdil jako správné.

Ve 12. minutě centroval sparťan Eldar Čivič, míč se však snesl až na zadní tyč a od ní se odrazil do debutujícího gólmana Martina Jedličky. Ten si ho smolně srazil do branky a rychle ho zase vytáhl zpátky do hřiště. Z pohledu sudího tak bylo složité vidět, zda míč přešel celým objemem brankovou čáru.

Zavedení videorozhodčího zaručí spravedlnost během utkání, shodují se Čivič se Stronatim autor: iSport TV

"Chtěl jsem dát centr a byl jsem překvapený, že to byla branka. Ale pak jsem viděl, jak to gólman vytahoval zpoza čáry. Takže jsem si byl jistý, že to byl gól," řekl novinářům po výhře 3:0 Čivič.

"Věděl jsem hned, že je to gól. Ani jsem nedoufal, že to video změní. Já jsem ale proti videu. Rozhodčí by se takhle neměli ponižovat, jsou to kvalitní rozhodčí. Jsme furt lidi a měli by to řešit lidi," prohlásil brankář Jedlička.

Sudí Karel Hrubeš branku uznal, zároveň ale dal gestem přiložení prstu k uchu jasně najevo, že čeká na potvrzující informaci od videorozhodčího. Po zhruba 20 sekundách nakreslil do vzduchu symbol obdélníku, čímž dal najevo, že video gól potvrdilo. Ani nevyužil možnosti sám se na situaci podívat na připravené obrazovce.

CELÝ SESTŘIH: Sparta - Mladá Boleslav 3:0. Jasná výhra, úvodní gól potvrdilo video autor: iSport TV

"Došlo k situaci, kdy šel míč za čáru. Pohledem jsem zkontaktoval asistenta, který standardně signalizoval gól během k půlící čáře. Já branku uznal, ale jelikož z mého pohledu nebylo zřejmé, že byl míč za brankovou čárou, požádal jsem o potvrzení gólu. Následně mi bylo potvrzeno z videovozu, že branka byla uznána správně," řekl Karel Hrubeš.

"Při dosažení branky videorozhodčí situaci automaticky přezkoumává. V této situaci mohli vzniknout pochybnosti, zvláště když brankář svým tělem bránil rozhodčímu ve výhledu. Byť signalizace asistenta byla jasná, šlo o dvojitou kontrolu," uvedl videorozhodčí Roman Hrubeš.

"Z pohledu hlavních kamer to nešlo potvrdit, ale měli jsme záběry z dalších dvou kamer za brankou a podle jednoho z nich jsme rozhodli. Tak doufám, že se ke mně teď nedostane záběr, který odhalí, že to gól nebyl," dodal Roman Hrubeš s úsměvem.

Během utkání videorozhodčí přezkoumával více situací, chybu sudího ale neodhalil a do hry už nezasahoval. "Přezkoumávali jsme všechny tři branky a jen jsem sudímu potvrdil, že byly regulérní, že tam nedošlo k porušení pravidel. Řešil jsem ještě dvě situace v pokutových územích. Jednalo se o běžné souboje bez nutnosti nařídit pokutový kop," dodal Roman Hrubeš.

Duel 16. kola mezi Spartou a Mladou Boleslaví byl prvním, který využil videorozhodčího v ostrém online režimu. Ligová fotbalová asociace, řídící profesionální soutěže, se do projektu videorozhodčího přihlásila vloni. V jarní části minulé sezony se video v první lize testovalo v offline režimu ve 24 utkáních a letos na podzim se technologie zkoušela už v ostrém online režimu v devíti zápasech juniorské ligy. Od jarní části této sezony by mělo být video nasazeno vždy do jednoho utkání v rámci kola.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie