Přepište dějiny. Neutuchající dopingový skandál tvoří nové olympijské vítěze

Michaela Kratochvílová

21. 11. 2016 • 22:02

Uběhly dva roky od odhalení dopingového skandálu v Rusku a vývoj stále nabírá na obrátkách. Díky zdokonalení testovacích systémů začíná být jasné jedno – cenné kovy z olympiád v Turíně, Pekingu, Vancouveru, Londýně a Soči jsou opět ve hře.

Dopingový skandál

V roce 2014 pomohla ruská běžkyně Julia Stěpanovová spolu se svým manželem Vitalijem, bývalým zaměstnancem ruské antidopingové agentury, rozkrýt státem organizovaný doping v Rusku. Začaly se tak zpětně testovat vzorky z olympijských her počínaje Turínem 2006. V době konání soutěží nebyla technika rozborů na tak dokonalé úrovni, jako je dnes, proto nedošlo k bezprostřednímu odhalení. Sportovci užívali malé dávky, které nešly detekovat. Jako zakázané látky sloužily nechvalně proslulé substance z dob bývalého východního Německa – Stanozolol a Turinabol.

Z českých atletů se dostalo na zápasníka Marka Švece, který byl čtvrtý v Pekingu, a oštěpaře Vítězslava Veselého, který skončil těsně pod pódiem v Londýně. Naději na druhé zlato živí Kateřina Neumannová, mluví se totiž o dopingu její přemožitelky ve skiatlonu z Turína, Estonky Kristiny Šmigunové.

Nově se cenného kovu dočkala také výškařka Chaunté Loweová, která přitom skončila v Pekingu až na šestém místě. Mezitím se ale ukázalo, že si hned tři její soupeřky – Rusky Anna Čičerovová a Jelena Slesarenková a Ukrajinka Vita Palamarová – k lepšímu výsledku pomohly zakázanými látkami. Američanka se o svém dodatečném ocenění dozvěděla, když jí Němka, proti které před lety v Číně také bojovala, popřála přes Facebook k olympijskému bronzu.

Atletka ze Spojených států výstižně popsala své rozporuplné pocity. „Úplně to přepsalo celou moji olympijskou historii. Byla jsem tehdy mladá a slibná závodnice a zajímalo se o mě hodně sponzorů. Vlna zájmu ale opadla poté, co jsem se nedostala na pódium,“ vzpomíná Loweová.

Americká výškařka Chaunté Loweová se po osmi letech dočkala bronzu z Pekingu.

Její příběh má i další stinnou stránku. V roce 2008 byl její manžel náhle propuštěn z práce. Mladému páru s ročním dítětem najednou nestačily příjmy, a tak musel dát svůj dům v Georgii do dražby. Výškařka je přesvědčená, že by k tomu nedošlo, pokud by se jí podařilo dosáhnout v Pekingu lepšího výsledku.

Že dopingový skandál ani zdaleka není u konce, dokazuje rozsáhlé testování vzorků z pěti olympiád – od Turína po Soči. Právě ruské hry opět vrhly do popředí téma státem řízeného dopingu. V případě pořadatelské země se nově hovoří o patnácti sportovcích, kteří budou muset nejspíš kvůli dopingu vrátit medaile.

SDÍLET