Převratný rozsudek: Arbitrážní soud zrušil doživotní tresty za doping pro ruské olympioniky | info.cz

Články odjinud

Převratný rozsudek: Arbitrážní soud zrušil doživotní tresty za doping pro ruské olympioniky

Pro ruské sportovce je to převratné rozhodnutí. Arbitrážní soud pro sport CAS v Lausanne zrušil kvůli nedostatku důkazů doživotní tresty za doping pro děvětatřicet z nich. Jedenácti ruským sportovcům však zakázal start na únorových olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Ruští sportovci byli původně potrestáni za dopingové podvody na olympiádě v Soči v roce 2014 a přišli i o dosažené výsledky z domácích her. Arbitráž, na kterou se obrátilo 42 z 43 potrestaných, dnes však v 28 případech rozhodla o jejich navrácení do výsledkových listin. Týká se to i dvou olympijských vítězů, běžce na lyžích Alexandra Legkova a skeletonisty Alexandra Treťjakova.

Arbitráž v období od 22. do 27. ledna vyslechla každého z potrestaných sportovců. Před komisí vypovídal také bývalý ředitel moskevské laboratoře Grigorij Rodčenkov, který na státem organizovaný doping upozornil. Vystoupil před ní i Richard McLaren, na základě jehož zprávy MOV sportovce potrestal.

„CAS se jednohlasně shodl, že důkazy předložené MOV neměly v individuálních případech stejnou váhu,“ uvedla arbitráž v prohlášení. „V 28 případech nebyly dostatečné k potrestání za doping. V jedenácti ano, byl proto potvrzen verdikt MOV, ale s tím rozdílem, že místo doživotních trestů byl sportovcům zakázán pouze start na nejbližších zimních olympijských hrách,“ dodal.

Rusku by tak měly zůstat zlaté medaile, které v Soči získali běžec na lyžích Alexandr Legkov a skeletonista Alexandr Treťjakov. Celkem výpravě opět náleží devět ze třinácti původně odebraných cenných kovů. Zpátky naopak Rusové nedostanou dvě zlaté medaile bobistů a zatím ani dvě stříbra biatlonistek. Soud se totiž zatím nezabýval tresty pro Olgu Zajcevovou, Olgu Viluchinovou a Janu Romanovovovou, jež ukončily kariéru a jejich případy byly odloženy. Kromě nich CAS nejednal ani o případu bobisty Maxima Bělugina, který se proti trestu neodvolal.

Rozhodnutí arbitráže navíc znamená, že 28 omilostněných sportovců může požadovat dodatečnou nominaci na olympiádu v Pchjongčchangu. Zatím však nikde nezaznělo, jak by mohli být do už uzavřených a schválených nominací doplněni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie