„Proč hrabat do noblesní vlajkové lodi?“ Kaderka doufá, že změny v Davis Cupu neprojdou | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Proč hrabat do noblesní vlajkové lodi?“ Kaderka doufá, že změny v Davis Cupu neprojdou

„Proč hrabat do noblesní vlajkové lodi?“ Kaderka doufá, že změny v Davis Cupu neprojdou

Prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka doufá, že se příští týden na kongresu Mezinárodní tenisové federace (ITF) v Orlandu podaří odvrátit vedením navrhovanou změnu Davisova poháru. Na základě nového modelu by soutěž o slavnou „salátovou mísu“ měla už od příštího roku vrcholit jako finálový turnaj 18 družstev během jednoho týdne a na jednom místě.

"Otázka zní, proč hrabat do noblesní vlajkové lodi, co funguje přes sto let? Jakési zlepšení je potřeba, určitě víc peněz, protože nároky hráčů jsou vyšší, ale určitě ne měnit podstatu, co ji činí nadpozemskou," řekl Kaderka novinářům před nedělním odletem do USA, kde se bude o podobě Davis Cupu hlasovat ve čtvrtek.

Návrh vzbuzuje vášně v celém tenisovém světě a Kaderka hovoří o lehce globální válce. "Všichni říkají, že nikdy v rámci ITF taková situace nenastala. Je to vyostřený boj o tvář toho, jak bude vypadat to nejcennější, co v ITF máme," řekl a dodal: "Došlo to až tak daleko, že se to prosazuje prostřednictvím tvrdého lobbingu. Některým se posílají vzkazy, jaké neblahé důsledky bude mít, když se nehlasuje pro."

Kaderka podle svých slov tlakům odolává a je jedním z hlavních iniciátorů boje za zachování stávajícího Davisova poháru. Se stejně smýšlejícím šéfy dalších národních federací mnoho týdnů vymýšleli, jak uspět. „Do Orlanda letíme s vírou a nadějí, že to zvrátíme, aby ty podle nás nesmysly neprošly. Nemám přehnané sebevědomí a nechci se rouhat. Je samozřejmě možné, že nám nakopou, ale mám určitý vnitřní pocit, že by se nám to mělo podařit,“ doufá Kaderka.

V Davisově poháru má aktuálně jeden z týmů výhodu domácího prostředí, což je považováno za základního ducha soutěže. „Neumím si představit, že bychom už nehráli doma. Že bych do osmdesáti let neviděl v Česku Davis Cup,“ řekl čtyřiapadesátiletý Kaderka. „Český tenis je mimo jiné slavný i díky úspěchům posledních let,“ řekl Kaderka a na mysli měl zisky Davis Cupu i Fed Cupu.

Nezávisle na Kaderkovi mluvil ve stejném duchu dvojnásobný vítěz soutěže Radek Štěpánek, který loni ukončil kariéru. Sám by zvedl ruku pro stávající systém. „Pánové, co o tom rozhodují, neví, co znamená pro hráče stát před plnou arénou. Atmosféru na neutrálním místně nejde vytvořit. Pro hráče je největší výzva, radost a čest hrát před domácími fanoušky,“ vyznal se Štěpánek, autor vítězných bodů z finále v letech 2012 a 2013. Poprvé slavilo titul tehdejší Československo, které vyhrálo v roce 1980.

Dlouhodobě se ale volá po oživení týmové soutěže a současné vedení ITF v čele s prezidentem Davidem Haggertym prosazuje zásadní změnu. Do Davisova poháru by měla vstoupit investiční skupina Kosmos španělského fotbalisty Gerarda Piquého, která plánuje do soutěže vložit během 25 let tři miliardy dolarů, přes 60 miliard korun.

Podle Kaderky má návrh mnoho rizik. „Že si to s nadsázkou naše partyzánská skupina vyhodnotila jako něco, co by poškodilo strategické zájmy federací. Federace produkují hráče, kteří pak vydělávají hlavně díky grandslamům a profesionálním investorům na túře. Federace mají svoje barvy, vlajky, hymnu a fanoušci, co naplní arénu, jsou odpověď, jak lidi milují Davis Cup. Nic jiného.“

Situace je podle něho natolik vyhrocená, že nejde dohodnout kompromis. „Přesně tak, nic mezi tím. Boj se odehraje v Orlandu,“ konstatoval Kaderka a věděl, jak by reagoval, kdyby se změna prosadila. „Přijel bych domů hodně nasr..., že nám sebrali něco, co jsme milovali, a už s tím nemůžeme nic dělat. Pro mě je něco nepředstavitelného, že by měl skončit Davis Cup a byl na jednom místě v resortu u moře.“

Podle ITF by 1. kolo DC 2019 hrálo 24 celků a vítězové by postoupili do finále, které by se hrálo na nejmenovaném místě v Evropě. Na 18 celků by je doplnili letošní semifinalisté a dva týmy na divokou kartu. Vzniklo by šest skupin po třech, z nichž by vítězové a dva nejlepší z druhých míst prošli do čtvrtfinále. Každý zápas by se hrál jeden den a skládal by se ze dvou dvouher a čtyřhry na dva vítězné sety.

„Je čas připravit tenis pro budoucí generace a letošní porce návrhů a změn včetně transformace Davis Cupu jsou klíčové, aby národní federace a ITF garantovaly pro náš sport zářnou budoucnost,“ uvedl v tiskové zprávě Haggerty, jenž vede ITF od roku 2015 a úpravy systému týmových soutěží patří k jeho hlavním cílům.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.