Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První čeští sportovci jdou do boje o medaile, Sáblíková bude v Pchjongčchangu obhajovat stříbro

První čeští sportovci jdou do boje o medaile, Sáblíková bude v Pchjongčchangu obhajovat stříbro

Na olympijských hrách v Pchjongčchangu se dnes rozdají první medaile a fanoušci doufají, že některou získá i česká výprava. Největší nadějí je Martina Sáblíková, která má z rychlobruslařského závodu na 3000 metrů zlato z Vancouveru a stříbro ze Soči. V akci budou také biatlonistky, které čeká sprint na 7,5 kilometru.

Sáblíková nenastoupí v pozici favoritky. Trojnásobná olympijská vítězka měla před olympiádou problémy se zády, řadu týdnů netrénovala, nevyhrála ani jeden závod Světového poháru a sama v dějišti her přiznala, že neví, co má od úvodní trojky očekávat. Pojede až v poslední dvojici spolu s Ruskou Natalijí Voroninovou a hned v cíli tedy bude vědět, jak na tom je.

V té době už budou mít za sebou první závod biatlonistky a jejich úvodní sprint je při absenci Gabriely Koukalové letos nejsilnější českou disciplínou. Veronika Vítková, která v lednu na nejkratší trati obsadila ve Světovém poháru dvakrát třetí místo, vyrazí na trať v první skupině s číslem dvanáct a všechny největší favoritky pojedou za ní. Na startu budou i Eva Puskarčíková, Jessica Jislová a Markéta Davidová.

Běžkyně na lyžích absolvují skiatlon, který je kombinací klasického stylu a bruslení. Česká jednička Petra Nováková si právě ve skiatlonu doběhla pro nejlepší výsledek v kariéře ve Světovém poháru, v Lillehammeru byla v prosinci 2015 šestá. Startovat budou také Kateřina Beroušková, Petra Hynčicová a Barbora Havlíčková.

Na skokanských můstcích se Polák Kamil Stoch pokusí zopakovat dvojnásobný triumf ze Soči. Na středním můstku se z kvalifikace do závodu probojovali i dva Češi Roman Koudelka a Viktor Polášek.

Vše o olympiádě si můžete přečíst ZDE >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1