Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakušan Hirscher vyhrál obří slalom a má druhé olympijské zlato

Rakušan Hirscher vyhrál obří slalom a má druhé olympijské zlato

Dnešní obří slalom podle očekávání ovládl Marcel Hirscher, dvacetiletý Čech Filip Forejtek skončil jednatřicátý. Hirscher je úřadujícím mistrem světa z Rakouska. Soupeře porazil o více než sekundu a na hrách v Koreji slaví po kombinaci druhé zlato.

Hirscher vykročil sebejistě za dalším olympijským prvenstvím už v prvním kole a náskok 63 setin ve finálové jízdě ještě zdvojnásobil. Od druhého Henrika Kristoffersena ho dělilo v součtu 1,27 vteřiny, bronz ze Soči obhájil Francouz Alexis Pinturault. I on už měl z úterní kombinace jednu medaili, a to stříbrnou.

Osmadvacetiletý Hirscher může v Koreji završit zlatý hattrick, pokud se mu podaří i čtvrteční slalom. Pro rakouskou výpravu na těchto hrách získal šestinásobný celkový vítěz Světového poháru pátý cenný kov. Kristoffersen se probojoval ke stříbru z 10. místa po prvním kole, naopak v poli poražených skončil obhájce zlata ze Soči Američan Ted Ligety. Čtyři roky po triumfu je patnáctý.

Ze čtyř českých reprezentantů dokončil obří slalom jen Forejtek a 31. místo je jeho nejlepším výsledkem na hrách v Koreji, kde byl ve čtvrté desítce i ve sjezdu a superobřím slalom. V kombinaci vypadl ve slalomu. Dnes na Hirschera ztratil osm sekund. Ondřej Berndt, Adam Kotzmann i Jan Zabystřan v prvním kole chybovali.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1